Haberler

Anadolu`dan Balkanlara, Ortadoğu`dan Kafkaslar`a BAU Medeniyetler Koro ve Orkestrası

BAU Medeniyetler Koro ve Orkestrası`nın Almanya Köln konseri davetlileri büyüledi.

Dünya prömiyeri kapsamında ilk kez yurtdışına çıkan BAU (Bahçeşehir Üniversitesi) Medeniyetler Koro ve Orkestrası`nın Köln Üniversitesi konser salonunda verdiği konsere katılan 1500`e yakın müziksever koro ve orkestrayı ayakta alkışladı.

Anadolu`dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Kafkaslar’a uzanan farklı medeniyet ve kültürlerin seslerini müzikle duyurmak amacıyla iki yıl önce Istanbul`da kurulan “BAU Medeniyetler Koro ve Orkestrası” Köln’de davetlilere bir müzik ziyafeti sundu.

Köln Üniversitesi’nde düzenlenen ve iki bölümden oluşan konser salonu dolduran 1500’e yakın müzik tutkunu tarafından program bitiminde ayakta alkışlandı. 34 kişiden oluşan dev koro ve orkestranın Genel Sanat Yönetmenliğini Muammer Ketencoğlu, şefliğini ise Öcal Öcalan yaptı. Konuk sanatçı Yaprak Sayar da iki şarkıyla konsere ayrı bir renk kattı.  

Çok dilli korodan barış ve sevgi tınıları

Konserde bir açılış konuşması yapan BAU Bildungsakademie Köln Direktörü Öznur Özcan Yıldırım davetlileri selamlayarak, “2007 yılında bu salonda diplomamı almıştım. Köln Üniversitesi mezunu ve BAU temsilcisi olarak sizleri burada ağırlamanın onurunu yaşıyorum. Umarız Anadolu’dan yükselip bu gece Köln semalarına göndereceğimiz barış tınıları, sevgiye muhtaç tüm bölgelere yağmur olarak yağar” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi olarak toplumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ilkesine büyük önem verdiklerini vurgulayan BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın “Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinden oluşan BAU Medeniyetlerin Sesi Koro ve Orkestrası bu inanç ve anlayışımızın bir ürünüdür. Çok sesli ve çok dilli olan koromuz, repertuvarındaki Türkçe, Kürtçe, Azerice, Ermenice, Bulgarca, Çerkezce, Rumca, Gürcüce, Lazca, Arapça gibi pek çok dilden türküler ile yaşadığımız toprakların acılarını, sevinçlerini, hüzünlerini  ve coşkularını dile getirmekle kalmayıp, tüm insanlığa barış, kardeşlik ve dayanışma mesajları sunmaktadır” dedi.

Üniversiteler arası ilk proje

Köln Üniversitesi adına söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Michael Bollig de, bu yılın nisan ayında BAU Köln Akademisi ile yapılan görüşmeler sonrası ortaklaşa gerçekleştirilen bu ilk projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ise, konseri düzenleyen Almanya’nın kültür ve sanat konusunda önde gelen şehirlerinden biri olan Köln’de uyuma ve birlikte yaşamaya, karşılıklı saygı ve anlayışın pekişmesine katkı sağlayan BAU ve Köln Üniversitesi yöneticilerine teşekkür etti. 

Müziğe ve çokkültürlülüğe gönül veren BAU öğrencileri ile profesyonel müzisyenlerin oluşturduğu BAU Medeniyetler Koro ve Orkestrası farklı halkların müziklerinden oluşan geniş bir repertuvarla sahne aldı. TürkÜnid ve Targo Bank’ın da destek verdiği gecede NRW Eyalet Yeşiller Milletvekili Arif Ünal ve Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Köln Üniversitesi Akademik Dış İlişkiler İdaresi Yöneticisi Dr. Stefan Bildhauer de hazır bulundu. 

Muhabirce/ Köln

Foto: Bau Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu