Haberler

ÇAYDER buluşmasında yatırım çağrısı

Almanya`nın Gladbeck şehrinde, ÇAYDER tarafından organize edilen ``Çaycumalılar Buluşması“ programında, Çaycumalı başkanlardan, Çaycuma`ya yatırım çağrısı yapıldı. Almanya`nın Gladbeck şehrinde faaliyet gösteren Avrupalı Çaycumalılar Derneği (ÇAYDER), öncülüğünde gerçekleştirilen Çaycumalılar buluşması programı büyük ilgi gördü.

Gladbeck belediyesi kültür salonunda gerçekleştirilen programa, Türkiye`den Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam ve Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir katıldı. Programa, Almanya`dan ÇAYDER Başkanı Muharrem Yiğit, Gladbeck Uyum Meclisi Başkanı Bahtiyar Ünlütürk, Lennestadt Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı, NRW Göç Meclisleri ve Gladbeck Uyum Meclisi Üyesi Hasan Şahin, ses sanatçıları Sezai Çağdaş, Kenan Albayoğlu, Çaycumalı iş adamları ve çok sayıda Çaycumalı katıldı.

Program, Türkiye`de meydana gelen maden kazasında yaşamını yitiren maden şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Belediye başkanlarının kendilerini tanıtmalarının ardından, Çaycuma`nın sorunlarının tartışıldığı programda, Almanya`daki Çaycumalılar başkanlardan izin sezonunda karşılaştıkları bürokratik sorunlar konusunda büro kurulmasını talep ettiler.

Sorunlarınız için Beyaz Masa

Programda konuşma yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, belediye başkanı olduğu günden itibaren canla başla çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi; “Burada Çaycumalı hemşehrilerimiz ile buluşmaktan dolayı son derece mutlu olduk. ÇAYDER`e teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür toplantıların sık sık tekrarlanmasında fayda var. İlçemizde sorunlar dağ gibi 

birikmiş. Geldiğimiz günden beri bu sorunların çözümü için canla başla çalışıyoruz. Sorunlarımızı kısa vadede çözmemiş mümkün değil. İlçemiz adına en güzel hizmeti vermeye çalışıyoruz. Belediyemizde sorunlar yığılmış. Bunları zaman içerisinde çözeceğiz. Belediyemiz halk ile iletişim alanında büyük bir yenilik başlattı. İnternet ortamında vatandaşlarımızın istek ve sorunlarını
anında alıp değerlendiriyoruz. Diğer taraftan Beyaz Masa adını verdiğimiz özel bir bölümü hizmete açtık. Buradan sadece Çaycuma içindeki yaşayan vatandaşlarımız değil, yurt dışındaki vatandaşlarımız da faydalanabiliyorlar. Böylece yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında da önemli katkısı olacağını düşünüyorum. Ben belediye başkanı olarak, yurt dışındaki işadamlarından yatırım bekliyorum. Belediye olarak yatırımcılara elimizden gelen desteği sağlayacağız. Yeter ki, ilçemize yatırım yapsınlar. Almanya programımız son derece faydalı oldu. Teknik anlamda ciddi yenilikler edindik. Bunları ülkemize döndüğümüzde uygulamaya koyacağız”

Yatırım yapılsın, kolaylık sağlanacak

Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, “Buradaki hemşehrilerimizle bir arada olmaktan büyük mutluluk duydum. Biz belediye başkanları olarak, yurt dışındaki hemşehrilerimizin sorunlarını yerinde dinlemek istedik. Almanya`ya ilk ziyaretim. Buradaki hemşehrilerimiz bizi çok sıcak bir şekilde karşıladılar. Yeni dostluk edindik. Teknik anlamda da çok faydalı bir program oldu. Perşembe Beldesi adına güzel çalışmalarımız olacak. Almanya`daki iş adamlarımız beldelerine yatırım yapsınlar. Belediye olarak her konuda destek sağlamaya hazırız . Perşembe beldemizde yapacak çok işimiz var. Ne yazık ki beldemize baktığınızda bir köy görünümü var. Bunu zaman içerisinde yapılacak çalışmalar ile düzelteceğiz. Alt yapı çalışmaları gibi önemli çalışmaları hızlı bir şekilde çözüyoruz. Belediyemiz enkaz halindeydi. Baştan bir yenilemeye gitmek zorunda kaldık. Güçlü bir belediyecilik anlayışı ile, beldemizin sorunlarını hep birlikte çözeceğiz “ dedi.

Çaycuma Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir, “Ben yurt dışındaki iş adamlarından yatırım yapmalarını istiyorum. Esnaf odası olarak yurt dışından izine gelen vatandaşlarımızın, esnaf ile ilgili sıkıntıları olduğunu bize doğrudan başvurabilirler. Daha iyi bir Çaycuma için el ele verelim “ dedi.


Hüseyin Çakır`a sahip çıkılsın

ÇAYDER Başkanı Muharrem Yiğit ise ÇAYDER olarak hem Çaycuma`nın tanıtılması, hem de ilçemize yapılması gerekli çalışmalarda destekçi olacağız. Çaycuma hepimizin. İlçemizin her anlamda kalkınmasına yardımcı olacak her türlü çalışmada varız “ şeklinde konuştu.

Daha sonra bölge sorunları ile ilgili belediye başkanlarına sorular yöneltildi. Almanya`da yaşayan Çaycumalılar, ilçeye izine geldiklerinde esnaftan hoşgörü beklediklerini söylediler. Kültür alanında da beklenti içerisinde olduğunu belirten katılımcılar, bölgenin önemli değerlerinden Hüseyin Çakır`a sahip çıkılmasını istediler. İlçe merkezinin köylerden kopuk olduğunu ifade eden katılımcılar, ilçe ile köyler arasındaki bağın güçlenmesini istediler. Program, yemek ve katılımcıların başkanlarla özel görüşmeleriyle sona erdi.

Mustafa Tığlı/Gladbeck

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu