Haberler

Almanya Zonguldaklılar gecesinde salon doldu taştı

Gelsenkirchen kentinde faaliyet gösteren Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği`nin düzenlediği geceye başta Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nden olmak üzere Almanya`nın farklı kentlerinde yaşayan Zonguldaklılar yoğun ilgi gösterdi. 1000 kişilik salona sığmayan Zonguldaklılar geri dönmek zorunda kaldı.

Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği`nin “Dünden bugüne nesillerin buluşması” sloganıyla düzenlediği  geleneksel geceye Zonguldaklılar adeta akın etti. Tıka basa dolan salonda aşırı kalabalıktan dolayı zaman zaman izdiham yaşandığı gözledi.

Türk ve Alman ulusal marşlarının okunmasıyla başlanan gecede Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer, Zonguldak Belediye Başkanı  Muharrem Akdemir, Zonguldak AK Parti Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan, Zonguldak CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Castrop-Rauxel SPD Milletvekili Frank Schwabe ve Gelsenkirchen Belediye Başkanı Martina Rudowitz birer konuşma yaptı. Ayrıca Devrek, Çaycuma, Perşembe ve Kozlu gibi ilçelerin başkanları da gecede selamlama konuşması yaptı.

Gecede birlik vurgusu yapıldı

Yapılan konuşmalarda geceye yoğun katılım sağlayan Zonguldaklıların birlik ve beraberliğine dikkat çekildi. Gecenin açış konuşmasını yapan Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Karakulak 2013 mart ayında yönetimi devraldıklarını belirterek “Dernek olarak önemli faaliyetlere imza attık. Sizlerin desteği ile derneğimizi daha iyi yerlere taşımaya devam edeceğiz. Zonguldak`tan gecemize katılan yüzü aşkın davetlimize, bizden desteğini esirgemeyen siz değerli üyelerimize ve sponsorlarımıza, yönetim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Köktürk: Sizlerle gurur duyuyorum

Davetliler arasındaki Zonguldak CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk “Zonguldak özlemiyle bu salonu hınca hınç dolduran çok değerli hemşehrilerim, aranızda bulunmaktan dolayı çok mutluyum.Bu güzel ve coşkulu tablonun oluşmasını sağlayan derneğimizin hizmetinde bulunan eski ve yeni yöneticilerin hepsine teşekkür ediyorum. Buralara Almanya`ya geldiğinizde önce misafir işçiydiniz, dahah sonra her alanda çok büyük başarılara imza attınız. Üniversitelerde eğitimci, sanat ve sporda çok başarılı işlere imza atan hemşehrilerimiz var. Bu başarılarla sizler bizim için adeta birer kahramansınız. Bu yaşamınızla beraber anavatan ile olan bağınızı hiç bırakmadınız ve geleneklerimizi de burada yaşatmaya devam ediyorsunuz, sizleri tek tek kutluyorum” sözleriyle Zonguldaklı hemşehrileriyle birlikte olmaktan çok memnun olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer ise “Öncelikle böylesine kalabalık bir kitlenin önünde konuşmak, bizler için büyük bir onur ve şeref. Çok keyifli bir gece oluyor, Türkiye`ye gitmiş gibi hissediyorum. Aranızda bulunmak benim için büyük bir mutluluk. Başkonsolosluk sizin eviniz, kapımız her zaman sizlere açık, buyurun gelin kahvemizi içelim” sözleriyle sıcak bir selamlama konuşması yaptı.

Türkiye`den gelen heyette bulunan Zonguldak Belediye Başkanı  Muharrem Akdemir de, “Sizleri bir arada görmek benim için büyük bir onur ve mutluluk. Gurbette yaşayan insanların bir arada olması kadar, sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, dostluğu ve gelenekleri yaşatmak kadar güzel bir şey yoktur, size helal olsun” diye konuştu.

Alman belediye başkanına Devrek Bastonu

Gecenin eğlence bölümünde ise Ramazan Çelik, Aydın Çimen, Fatma Metin, Cihan Metin, Kenan Albayoğlu, Gülay Güneş, Saffet Kocadayı ve Tarık Yüksel gibi Zonguldaklılar tarafından sevilen sanatçılar yer aldı. Derneğin gençlerinden oluşan bağlama grubu şarkılar seslendirirken, yine derneğin  minik kız folklor grubu da yöresel halk oyunlarını sergileyerek büyük alkış aldı.

Gecede, Zonguldakspor`un forması derneğe gelir amacıyla açık artırma usulü satışa sunuludu. Zonguldak Belediye Başkanı  Muharrem Akdemir de davetliler arasındaki Castrop-Rauxel SPD Milletvekili Frank Schwabe ve Gelsenkirchen Belediye Başkanı Martina Rudowitz`e ünlü “Devrek Bastonu”nu hediye etti.

Muhabirce/ Gelsenkirchen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu