Haberler

Almanya Nevşehirliler gecesinde ödül yağdı

Merkezi Almanya`nın Mülheim kentinde bulunan Kapadokya Kültür Derneği tarafından Essen`deki Prenses  Düğün Salonu`nda Refik Başaran`ı Anma ve 10. Uluslararası Kapadokya Şiir ve Kültür Şöleni, oldukça coşkulu geçti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte tıklım tıklım dolan salonda adete bir kültür şöleni havası yaşandı.

Etkinlikte, minik Cenk Yorulmaz`ın okuduğu şiir davetlilerden büyük alkış aldı. Hüsamettin Darıcı ve Özer Meral`in şiirlerinden sonra sevilen sesler Ahmet Baydaroğlu ve  Ahmet Kandemir seslendirdikleri birbirinden güzel şarkı ve türkülerle davetlileri mest ettiler. Usta ozan Hilmi Şahballı ile Ozan Yusuf Polatoğlu`nun atışmalarını ise konuklar keyfle dinledi. Kültür şölenine Evren Erkazancı yönetimindeki İnimb (Kültürlerarasi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü) 7 Renk Halk Müzigi Korosu, Ürgüplü Ozan Refik Basaran`ın türkülerinden oluşan repertuarıyla ayrıca renk kattı.

Şölenin etkileyici unsurlarından biri de Türklerin Almanya`ya göçünün ellinci yılını anlatan resim sergisi oldu. Yeşiller KRV Eyalet Milletvekili Arif Ünal, Duisburg Belediye Baskanı Erkan Kocalar, Essen Baskonsolosluğu`ndan Konsolos Ahmet Davaz ve Nevsehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş`ın protokolde yer aldığı etkinlikte, 40`ı aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeleri de davetliler arasındaydı.

Kültürel faaliyetlere katkıda bulunanlara ödüller verildi

Kürsüye gelerek konuşma yapan protokol üyeleri, Kapadokya Kültür Derneği`nin faaliyetlerine ve Dernek Başkanı Mümün Uluç`tan övgüyle söz ederken, özellikle Türkiye ve Kapadokya bölgesinin yurtdışındaki tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ettiler. 

Programın protokol konukları arasında olan Azerbaycan Vector İlimler Akademisi Rektörü Elçin İsgenderzade, KKD Başkanı Mümin Uluç`a çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, KRV`nin sevilen işadamları arasında yer alan ve geçen yıl fahri doktora ünvanı verilen Yüksel Dükan`a Azerbaycan Avrupa Fahri Kültür Elçiliği payesini taktim etti. Isgenderzade “İnanıyorum ki değerli kardeşim Yüksel Dükan, bu payaden sonra Türkiye Azerbaycan ve Türk dünyası için çalışmalarına daha da ağırlık verecektir” dedi.

Orhan Alkan`a fahri doktora diploması

Konuşmasına “Milletimize ve kültürümüze hizmet eden, kültürel çalışmalara destek veren her vatandaşımız bizim için çok değerlidir” diyerek devam eden İsgenderzade, Almanya`da yaptığı çalışmaları izlediğimiz ve bizim de kültürel çalışmalarımıza destek olan Edi Fahrschule Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Alkan`a çalşmalarının bir ödülü olarak Azerbaycan Vector İlimler Akademisi Fahri Doktora Diploması`nı takdim etmek istiyoruz dedi. 

Ödül töreninde, Nevşehir Valiliğinin “Yılın Basın Ödülü” de Ali Osman Doğan`a verildi.

Doğan “Nevşehir Valiliğinin yılın basın ödülünü şahsıma laik görmesi, mutluluk verici; önemli olan kalemle Türk kültürüne katkı yapmak. Bu anlamlı plaketi Essen`deki gecemize katılarak şahsıma taktim eden vali yardımcımız sayın Vural Demirtaş `a ve bu geceyi organize eden değerli başkanımız Mümin Uluç`a teşekkür ediyorum” dedi.

Muhabirce/ Essen

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu