Haberler

Dijital terör neslimizi tehdit ediyor

Almanya’nın Duisburg şehrinde Psikolojik danışmanlık hizmeti sunan  ilahiyatçı Emrullah Köksal,  Avrupa'da yaşayan insanlarımızın problemlerine değinerek "herkese görev düşüyor" dedi.

Emrullah Köksal “Burada yaşayan insanlarımızı manevi boşluk, maddi açıdan doyum, sosyal medyanın aileyi tahribi, şiddet, aldatma, psikolojik problemler, geniş aile yapısının dağılarak çekirdek aileye geçiş ve bunun da çatırdaması, ölçüsüz ve bireysel özgürlük, kimlik bunalımı, aşağılık duygusu ve gurbet psikolojisi, en önemlisi de dijital terör insanımızı tehdit etemekte" dedi.

Din ile günlük yaşam, entegre olmalı

Digital törör ile insanlar ellerinde cep telefonları ve bilgisayarları baş parmaklarına mahkum duruma geldiler diyen Köksal insanlar arasında iletişimin kesildiğine dikkat çekiyor. "İnsanlar birbirlerine selam bile vermez hale geldi. Evde sohbetler ve beşeri ilişkiler kesildi. Bu da insanları yanlızlığa itiyor. İnsanlar elektroniğe kendilerini mahkum etmiş durumdalar. Bu ilerisi için telafisi zor problemleri de yanında getiriyor" diyen Köksal bunlara çare olarak, dini hayat ile sosyal hayatı iyi anlayıp entegre etmeniyi gösteriyor.

Din uzman kişilere teslim edilmeli

"Dini yaşayışımızı günlük hayatımıza uygulamadaki hatalar sonucu psikolojik problemler baş gösteriyor. Anne,  çocukları ile kaynaşıp entegre olamamanın problemini yaşıyor. İnsanlarımız problemlerinin altından sağlam dini inançları ile kalkabilir. Bunun için din görevlilerine çok iş düşüyor. Onlar din ile günlük yaşayışı çok iyi entegre etmek zorundalar" diyen Emrullah Köksal, dini de uzman kişilere teslim etmenin önemini vurguluyor.

İbrahim Yüksel/ Duisburg         

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu