Haberler

Ak Parti milletvekillerinden Almanya çıkarması

UETD- Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin davetlisi olarak Almanya'ya gelen Ak Parti milletvekilleri, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) de "Milli İradeye Saygı" temasıyla bir dizi ziyaretlerde bulunup, vatandaşlarla biraraya geliyorlar.

Ana tema, geçen aralık ayında Türkiye'de gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonlarının arka planını Almanyalı Türklere anlatmak. Milletvekilleri UETD temsilcileri ile birlikte, vatandaşlarla çeşitli mecralarda bir araya gelip, esnaf ziyaretlerinde bulunuyorlar.

AK Parti Kars Milletvekili Prof. Yunus Kılıç, Duisburg ve çevresinde temaslarda bulunurken, Ak Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Essen UETD'nin organizasyonuyla, Essen'de vatandaşlarla buluştu.

Nesrin Ulema Essen programına Essen'deki Bakar Kebab House'da düzenlenen kahvaltı ile başladı.  T.C Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Essen Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşe Vekili Celil Dindar, UETD MYK Üyesi İbrahim Balçok, UETD Essen Şube Başkanı Hasan Rami Balçok, Ömer Bolat ve UETD Essen Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Aktürk'ün hazır  bulunduğu kahvaltıda farklı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelen Nesrin Ulema, STK temsilcilerinin kendisine ilettiği sorunları not alarak, merkeze ileteceğini söyledi.

Hatice Gündüz'ün mezarına ziyaret

Ömer Bolat'in koordinesindeki programda, kahvaltı sonrasında, Essen Şehir Mezarlığı'ndaki, Müslüman mezarlığını ziyaret eden Ulema, "Almanya'da Müslümanlar için böyle bir mezarlığın varlığı beni mutlu etti" dedi. Nesrin Ulema daha sonra, Almanya'da geçen aylarda babası tarafından, evde annesiyle birlikte kurşun yağmuruna tutulan ve hayatını kaybeden Hatice Gündüz'ün mezarını ziyaret ederek dua etti acılı anne Münevver Gündüz'e başsağlığı diledi.

Atatürk Koşusu'na destek

Mezarlık ziyaretinin ardından Almanya'daki başarılı Türk işletmelerinden Ayyo'yu ziyaret eden Nesrin Ulema ve beraberindekiler, Ayyo şirketinin sahibi Mustafa Karadeniz ve Ayyo Team takım kaptanı ve atletlerinden Muharrem Yıldız'dan her yıl düzenlenen Atatürk Koşusu ile ilgili bilgi aldı.

Karadeniz ve Yıldız, bu sportif etkinliğin hem Almanya'daki Türklerlerle Almanalrın kaynaşmasına hem de Türkiye'nin tanıtımına önemli katkı sağladığına dikkat çekerek, kendilerine yardım ve destek verilmesini istediler. Nesrin Ulema, yeni Gençlik ve Spor Bakanı'nın Almanya kökenli olduğunu vurgulayarak, bakana ulaşıldığı takdirde konuyla ilgileneceğini ifade etti. Ocak ayında kabinede yapılan revizyonunda yeni Gençlik ve Spor Bakanı olan Akif Çağatay Kılıç'ın da bugünlerde Almanya'da olduğunu belirten Ulema, konunun bakana iletilebileceğini belirtti.

Daha sonra Essen'deki Fatih Camisi'nde vatandaşlarla buluşan Nesrin Ulema burada kendilerine Türkiyedeki yolsuzluk iddiları ile ilgili bilgi verdi. Temaslarında sorunları dinlediklerini nasıl çözüm üretebiliriz diye STK'larla görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Nesrin Ulema, "Bizler koltuktan güç alan değil, koltuğa güç katan milletvekili profiliyle çalıştık. Buralara gelip sizlerle birlikte olduğumuz gibi Türkiye'de de  sokak sokak köy köy dolaşıyoruz. Bugün Türkiye'de sağlamaya çalıştığımız, millet iradesinin tek kılındığı demokrasi ile yönetim şeklidir" dedi.

Nesrin Ulema'nın konuşmalarından seçmeler

Her cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde böyle siyasi krizler çıkartılır diyerek Türkiye'deki mevcut siyasi krizi izah etmeye çalışan Ulema ancak biz milletimizin desteğiyle buna müsade etmeyeceğiz diyerek milli iradeye saygı mitinglerine dikkat çekti ve UETD'nin saygı konvoyu organizelerine de teşekkür etti.

Savcıları hükümet kahraman ilan etmedi

Vatandaşlardan gelen sorular üzerine, olayların medyada yansıtıldığı gibi olmadığına dikkat çekerek Zekeriya Öz olmak üzere yargı mensuplarının görevi siyasi şov yapmak yerine hukuku yerine getirmektir, bugün Zekeriya Öz ün kahraman olarak ilan edilmesi asla ve asla devlet ve hükümet yekilileri tarafından yapılmamıştır. Bu bir takım medya aracılığıyla yapılmıştır" diyerek savcıların görevden alınması ve yerine yenilerinin atanması durumunu savundu.

Paralel yapılanma

Devlete karşı paralel yapılanma varsa (poliste yargida) bunlarla mücadele edilecek diyen Nesrin Ulema,"Bu mücadele AK Parti'nin ebediyyen iktidarda kalma mücadelesi değil bu mücadele millet iradesinin ebediyyen yüksek nokada tutulması mücadelesidir" diyen Ulema 11 yıldaki kazanımların yok olmasını istemiyoruz diyerek, son günlerdeki yolsuzluk operasyonlarının devletin kurumlarının içine sızan örgütsel paralel yapıların işi olduğunu ifade etti.

Bakan Zafer Çağlayan'ın kolundaki 700 bin dolarlık saati ile ilgili bir soruya da "Ben bilmiyorum saatini görmedim ama insanlarin kendine ait şahsi mallarının bedeli ve ederi ile ilgili birşeyler çıkarmaya çalışmak doğru değil" dedi.

Cemaatin tabanı da sorguluyor

Cemaatle bugüne kadar onlara gönül birliği yaptık biz etle tırmak gibiyiz, onlar da bu konuları çok iyi değerlendiriyorlardır diyen Ulema, cemaat içindeki örgüsel yapıyla mücadele edileceğini ifade etti.

HSYK ve yeniden yargılanma

Ergenokon sürecinde tutuklananların yeniden yargılanıp salınacağı tehlikseni/endişesini dile getiren bir vatandaşın sorusu üzerine Ulema, yeniden yargılanmanın ancak yeni delil bulgular ortaya konabilirse başlayabileceğini ifade etti. HSYK düzenlemesi ile ilgili olarak da hakim ve savcıların da yanlış kararlar alabileceğini ancak bunun  hesabının sorulacağı bir mekanizmanın olmadığını belirterek, bunun için düzenlemeler yapıldığını ifade etti.

Kadınlar siyasi yapıda yer almalı

Temaslarının son bölümünde UETD Essen, Ruhr kadın kollarıyla yemekte biraraya gelen Nesrin Ulema, kendisinin de 4 yıl kadın kolları başkanlığı yaptığını, siyasete Ak Parti ile başladığını belirterek, erkek egemen bir alanda kadın olarak yer almak kolay değil. Ancak kadınlar toplumsal faaliyetlerde siyasi yaşamda yer almalı dedi.

Erdoğan geliyor

Temaslarına Dün Köln'de devam eden Ak Parti milletvekilleri Almanya'dan ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bugün (20 ocak) Brüksel'e geliyor. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği/UETD Almanya teşkilatları Almanya'nın çeşitli bölgelerinden otobüslerle başbakanı karşılamaya Brüksel'e gidiyorlar.

Hülya Sancak/ Essen

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu