Haberler

Değer mi?

Yine zamanı başa sardık, ve ilk günlerini geride bıraktık. 2013, bana pek olumlu şeyler bırakmadı, ama yine de şükür; sağlık, sıhhat, konfor yerinde, yakınmam doğru olmaz, beterin beteri var. Sizlere de tavsiyem, yakınmaya başlamadan önce bir an düşünmeniz, “daha kötüsü de olabilirdi, o halde sağlık olsun, düzelir, geçer” demeniz, yani pozitif bakmanız.

Zaman
2014’ün ilk haftasını geride bırakırken, tatil rehavetindeki öğrencilerin ruh halini çabuk terkedip, zamanı iyi değerlendirmeye bakmalı diye düşünüyorum. Zaman artık teknolojik hızla ilerliyor, bir bakmışız ki yaz gelmiş, yılı yarılamışız ve önümüzde yapacak daha çok iş var.

Zamanı daha iyi nasıl kullanabilirim diye düşünürken, “insan”a takıldım.  Nasıl yaşıyorsak yaşayalım, zamanımızın çoğu insanlarla geçiyor.  İşyerinde, okulda, sokakta hatta evde. O zaman zamanımızı harcadığımız insanlara daha fazla dikkat edelim.
Zaman çok değerli ve geri dönüşümü yok. Harcarken kiminle ne için harcadığımıza bakalım, muhasebesini yapalım, değer mi- değmez mi?
Enerji
Enerjimize dikkat edelim, pek çok şey için enerji sarfediyoruz; bedenimizi-psikolojimizi kullanıyoruz. Karşılığı var mı yok mu? Uğruna enerjimizi harcadığımız  şey, bize maddi manevi olumlu bir katkı olarak geri dönüyor mu, yoksa yorgunluk olarak üzerimizde kalıyor, hem zamanımızı hem de enerjimizi mi çalıyor?

Bir de enerjimizi ve zamanımızı harcadığımız insanların/şeylerin kendi enerjilerine bakalım: Bunlar bize negatif enerji mi pozitif enerji mi veriyor; negatifse uzaklaşalım, o “şey”den ya da “insan”dan.

İçimizdeki yargıç
Hazır zamana yeni başlamışken, bir ön muhasebe/hesap yapmakta fayda var diye düşünüyorum. Kendimizle ilgili de bir muhasebe değerlendirme yapmakta fayda var. İçimizdeki asıl “ben” le ikili muhasebe yapmalı ve ona kulak vermeli diye düşünüyorum; o kesinlikle söyler yanlışları, doğruları. Elimizden geldiğince yanlışları tekrarlamamaya, yanlışlara gözlerimizi kapamamaya çalışalım.  

Değişim
Zaman bizi beklemiyor, biz de beklemeden yaşayalım, ön muhasebe ile beklemeden, zamanı zamanında ve gerektiği gibi yaşayabiliriz diye düşünüyorum. Bizden bir tane daha yok geriden gelen. Biz geldik, gidiyoruz zamanla birlikte, hiç olmazsa olumlu ve bizi mutlu eden anların daha çok olmasına bakalım. Biz olumlu ve mutluysak, çevremiz de bundan nasibini alacaktır.

Bu yazı benim tarzım değil aslında, biraz yaşam koçu/pollyanna tadından bir yazı oldu. Neden mi yazdım, çünkü ben 2013’ten memnun ayrılmadım, baktım ki 2014 de almış başını gidiyor bana fırsat vermeden, bende de tatile çıkmış bir öğrenci havası. O yüzden hem kendime, hem ihtiyacı olanlara bir not düşeyim dedim; haydi silkelenin, değiştirin değişmesi gerekenleri, hazır vakit varken wink

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu