Haberler

D.Özbolat: “`Hoşgelmediniz`den hoşnut değiliz”

7 haziranda, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya'da vatandaşlarla Buluşmala buluşacak. Kılıçdaroğlu'nun ziyareti öncesinde CHP milletvekilleri Almanya'ya geldi ve çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiler, sivil toplum kuruluşlarıyla biraraya geldiler.

Dün, Essen'de Grugahalle'de gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla CHP Milletvekili ve  Yurt Dışı İlişkiler Koordinatörü Durdu Özbolat, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya'ya yapacağı " Büyük Buluşma" ziyareti ile ilgili basına bilgi verdi. Özbolat'a CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Ankara Milletvekili Levent Gök ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Av.Saniye Barut eşlik etti.

Bundan 60-70 yıl önce CHP'nin demokrasi mücadelesini başlatan ilk parti olduğunu anımsatan Durdu Özbolat, Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor dedi. Yurtdışında yaşayan önemli bir kitlenin, 1980 darbesiyle ülkesini terketmek zorunda kalan, gönlü Türkiye'de ama bedeni başka diyarlarda olan insanlar olduğuna dikkat çeken Özbolat, birlik beraberlik mesajları içeren bir konuşma yaptı.

50 yıl sonra hala sorunlar olması üzücü

"Göçün 50.yılında hala bazı sorunların olması, yabancı düşmanlığını körükleyen bazı açıklamaların olması bizi üzüyor. Bizim yurttaşlarımız, Avrupa'ya ekonomik siyasi ve kültürel anlamda katkı sağlıyor. Buraya işçi olarak gelenlerin çocukları, okumuş, avukat, doktor olmuş işveren konumuna gelmiş, bulundukları ülkenin ekonomisine katkı sağlıyor bu iyi bir gelişmedir. Biz CHP olarak yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunlarını çözmek için önümüzdeki kısa orta ve uzun vadede neler yapabileceğimizi ortaya koyacağız" sözleriyle Almanya'daki vatandaşların sorunlarına duyarlı olduklarını vurguladı.

Durdu Özbolat'ın konuşmasından önemli başlıklar:

6 milyon, Türkiye ve Avrupa'nın bir parçası

Bizim amacımız Almanya'nın Avrupa'nın içişlerine karışmak değil. Bizim amacımız Avrupa'da yaşayan 6 milyon vatandaşımızın sahipsiz olmadığını, Türkiye ve Avrupa'nın bir parçası olduğunu, bütünleştirici ve kucaklayıcı bir anlayışla dünya kamuoyuna anlatmaktır. Biz başka partilerin liderleri gibi ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı değil, bütünleştirici ve kucaklayıcı bir siyaset güdüyoruz. Bizim için insanların dili, dini, mezhebi önemli değil, önemli olan insan olmasıdır. biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, insan odaklı bir siyasal anlayışı savunuyoruz.

Willy Brandt örnek aldığımız siyasetçilerden

Emekten yanayız, özgürlükleri ve demokrasiyi savunan sahip çıkan bir gelenekten geliyoruz. Etkilendiğimiz  ya da siyasal yasamımızda örnek aldığımız insanlardan biri Willy Brandt. Almanyada olmaktan mutluyuz.

Başbakan'ın 24 mayıs uslubunu onaylamıyoruz

Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızı birer oy makinesi olarak görmüyoruz. Biz buraya sadece oy için değil, burada yaşayan vatandaşların sorunlarını çözmek için geliyoruz. 24 mayısta  Başbakan'ın Alman kamuoyunda o çok tepki çeken gelişi ve orada kullandığı uslup ve ayrıştırıcı  söylemler bizim için geçerli değil. Biz sayın Başbakan'ın buradaki bir Türk kökenli siyasetçi için söylediklerini de doğru bulmuyoruz. Onu şikayet etmek için söylemiyorum ama, onlar bizim,  Avrupa'da Almanya'da siyasette bir noktaya gelmiş kardeşlerimiz. Bizim, onların bir hatası eksiği varsa, onları kapatacak söylemlerimiz olmalı. Başarı buralarda kolay değil, bu başarıyı yakalayan Türkiye kökenli tüm vatandaşlarımızı, siyasetçi, iş adamı, öğrenci,hepsini kutluyoruz. Onları şikayet etmek, eleştirmek, hakaret etmek bir siyasi uslup değildir.

Burda istenmiyorsunuz lafı bizi mutlu etmedi

Alman kamuoyunda Başbakan'ın gelişinden duyulan rahatsızlığın gazete manşetlerine yansımasından rahatsız oldularını ifade eden Özbolat, "Hoşgelmediniz manşeti, burada istenmiyorsunuz lafı bizi mutlu etmemiştir. Ancak bizim, Başbakan'la 12 yıllık siyasal mücadelemizde Başbakan'ın demokrasiyi değil, kutuplaşma yaratan, insanları ayrıştıran ve kendisi gibi düşünmeyenleri düşman gören bir anlayışını kabul etmemiz de mümkün değil.

Başbakan aday olmak istiyor ama…

Bizim amacımız birilerini şikayet etmek  ya da iç siyasete müdahil olmak değil. Tam aksine Sosyalist Enternasyonelin üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı sıfatını taşıyan genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun  burada vereceği mesaj, Türkiye'yi kutuplaştırmadan kucaklayan herkese eşit mesafede olan bir cumhurbaşkanı adayını tanıtmak, destek, oy istemek olacak.  Sayın Başbakan kendisi aday olmayı düşünüyor, ama bizim genel başkanımız kendisi aday olmayı düşünmüyor. Herkesin oyunu alabilecek bir cumhurbaşkanı adayı arayışı içinde.

Alevi Sünni ayrıştırması yapay bir ayrıştırma

Almanya ve Avrupa'da yaşayan seçmen sayısı yaklaşık 3 milyon. Pek çok ülkeden daha büyük bir seçmen kitlesi.  Buradaki vatandaşlarımızın vereceği her oy Türkiye'nin kaderini değiştirecek noktada.  Bizim isteğimiz Türkiye'nin demokrasi, hukuk ve ekonomi alanlarında dünyaya örnek olmasıdır.  Türk,Kürt, Alevi Sünni ayrışması yapay ayrışmalardır. Başbakanın her konuşmasında Alevileri yok sayan, düşman gören onlari yeniden tanımlamak isteyen anlayışı doğru bir anlayış değildir. İnsanları etnik köken, inanç ve mezheplerine göre ayrıştırmak, yok saymak düşman görmen, dünyada birçok diktatöre nasip olmuştur, bunun en büyük örenklerinden biri de Almanya'da yaşanmıştır. Biz insanların kardeşliğini savunuyoruz, inançlara saygılıyız. Cumartesi günü burada toplumun her kesiminden insanın yanımızda olmasını bekliyoruz. Genel başkanımızın yapacağı çok önemli açıklamalar olacak.

Avrupa milletvekilliği kanun teklifi

Verdigimiz bir kanun teklifi var. Avrupada yaşayan yurttaşlar sadece seçmemeli aynı zamanda seçilebilmeli de. Avrupa milletvekilliği gibi bir önerimiz oldu. Bunu meclise kanun teklifi olarak verdik. Avrupa'da en az 3 milyon seçmen, 30'a yakın milletvekili çıkarabilir. Burada seçilen milletvekilleri de 550+30 olarak değerlendirilip, 3 gün Türkiye'de genel kurul çalışması, 4 gün de yaşadıkları ülkedeki vatandaşların sorunları ve uyumu için çalışmalarak yaparak, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'ye katkı sağlayabilir ve Türkiye'yi burada temsil edebilirler. Burada siyasi partilerin alacağı oylar Avrupa'daki vatandaşların siyasi tercihlerini ortaya koyacağı için inanıyorum ki, buradaki siyasete de katkı ve destek sağlayacaktır. Burada bilgi ve birikimi olan siyasetçilerin, aynı zamanda Türkiye siyasetine de katkı sağlayacağına inaniyorum.

Oyların sayılma yöntemi sorunlu

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak da oy sayımını sorunlu bulduğunu vurgulayan Durdu Özbolat "Burada kullanılan oyların 4 gün boyunca saklanıp sonra da bir torbaya doldurulup THY uçakları ile Türkiye'ye gönderilmesi orada sayılması çok yanlıştır. Bir kere bu, Anayasa'mıza göre

yanlıştır, bu hükümete güvenimiz olmadığından dolayı çok yanlıştır.  100 metre mesafeden okuldan seçim kuruluna gidene kadar oyların çalındığına dair bir sürü şaibenin olduğu bir noktada, 3000 km mesafeden uçaklarla özellikle iktidara ait bir yönetimle Türkiye'ye götürülüp sayılması yanlıştır.  

Avrupa'da kediler yok

Avrupa'da trafo merkezlerine kediler girip patlattı diye oylar çalınamaz. Avrupa'daki kedilere sesleniyoruz, lütfen trafolardan uzak durun yoksa sizi bahane edebilirler. Biz önlemimizi  alıyoruz. CHP'nin 2000 nin üzerinde seçim görevlisi 103 ün üzerinde de taşıma görevlisi olacak, ama ben biliyorum ki, göz açıp kapayıncaya kadar ne mühürler sökülmüştür ne sandıklar değişmiştir, buna izin vermeyeceğiz. Avrupadaki tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum." dedi.

Paralel örgütlenme düşünmüyoruz

CHP örgütlenmesini tamamlamadı yeni başlattı. Giderek büyüyerek daha güçlü hale gelecek. Cumartesi günü içinden gelen herkes gelecek buraya ve bu salon dolacaktır. Burada yaşayan insanların burada kazandıkları demokrasi eğitimi ve kültürünün Türkiye siyasetine katkı sunması için örgütleniyoruz, burada ayrıştırma bir düsüncemiz yok. Burada zaten demokratik kitle örgütleri sendikalar dernekler var. Burada aslolan şu: Burada kendini sahipsiz hisseden vatandaşlara öyle olmadığını göstermek ve siyaset yapabilmelerinin  önünü açmak istiyoruz; sadece secmiyecek secilebilmeli de. Bizim örgütlenme amacımız  buradaki bilgi birikimi olan ama burada yaşayan insanların Türkiye siyasetine katkılarını sağlamak için buradayız. Biz sadece oy kaygısıyla gelmiyoruz, illegal/derin paralel örgütlenme düsünmüyoruz. Devlet olanaklarıyla yapılan işleri doğru bulmuyoruz. Burada yapılan çalışmalarımız gönüllülük esasına göre yapılan çalışmalar ve bundan sonra da öyle olacak.

Gidebileceğimiz her yere gideceğiz. Bu bir başlangıç. Dünyanın pek çok yerinde arkadaşlarımız gönüllük esasına göre çalışacak. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde milletvekillerimiz gelecek gidecek. AKP'nin veya herhangi başka bir partinin arka bahçesi olmasına izin vermeyeceğiz, biz de örgütleneceğiz biz de çalışacağız. CHP dünyanın her yerinde örgütlenecek diyerek, eskiden örgütlenmeyi ihmal ettiklerini belirtti ve bu eksikliği hızlı bir şekilde kapatacaklarının altını çizdi Durdu Özbolat konuşmasının sonunda türm vatandaşları 7 haziran Cumartesi günü saat 14:00 de Essen Grugahalle'ye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu dinlemeye davet etti.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu