Haberler

Kılıçdaroğlu: Ölüm doğal değil

7 Haziranda Büyük Buluşma için Almanya'ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, Zeche Zollverein'i ziyaret etti.
 
Unesco Kültürmirası kapsamında olan Zeche Zollverein Essen'de 1847 yılında açılan ilk ocak. 1986 yılına kadar, işleyen ocak bu tarihte kapandıktan sonra müze haline getirildi.
 
Kader değil
Madende, eski bir madenci olan Robert Müller'den bilgi alan ve müzeyi gezen Kılıçdaroğlu, “Madende çalışanların, yeraltında ölmelerinin doğal olmadığını göstermek için buradayım. Çünkü, ortaçağ koşullarında işçilerimiz yaşarken, bazıları bu ölümlerin normal olduğunu söylüyor."dedi.
 
Teknolojiniz 19.yy….
Arama kurtarma ekibinde çalışan madenci Robert Müller da "Bizde kazalar maden ilk açıldığında yani 1847 ile 1850 arasında oluyordu. Her kazadan ders çıkardık. Ben burada 20 yıl, bir kere bile kurtarma işi yapmak zorunda kalmadan çalıştım. Ama Türkiye ve diğer ülkelere kurtarmaya gittim. Soma'da ölenler için çok üzülüyoruz. Türkiye'nin kullandığı teknoloji bizim 1850'de kullandığımız teknoloji"sozleriyle Türkiye'deki teknik eksikliklere vurgu yaptı.
 
Hülya Sancak/ Essen
 
 
 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu