Haberler

Çifte vatandaşlık herkes için değil!

Mahmut Özdemir (26), Alman Parlamentosu'nun en genç milletvekili. 2013'ün eylül ayında Almanya'da yapılan genel seçimlerde, Duisburg'tan SPD (Sosyal Demokrat Parti) Federeal Milletvekili seçildi. Aynı zamanda içişeri komisyonunda Berlin'de işleri yoğun.  

Seçim bölgesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Mahmut Özdemir ile, son günlerde çok tartışılan ve çoğu zaman yanlış yorumlanan çifte vatandaşlık konusunu konuştuk. Bilindiği gibi, CDU/CSU ile koalisyon ortağı olan SPD, Türk kökenlilerin en çok üzerinde durduğu "gerçek anlamda çifte vatandaşlık" konusunda seçmenlerini tatmin edemedi. Uzun süren koalisyon görüşmeleri sürecinde, zaten yürürlükte olan, Almanya doğumlu gençlerin opsiyon modeliyle vatandaşlığa geçişini düzenleyen yasayı değiştirme adımı attı. Ancak özellikle Türk basınında konu anlaşılmadan "çifte vatandaşlık kabul edildi" gibi yanıltıcı  haberler yapıldı. Oysaki böyle birşey yok. Konuyla ilgili ayrıntılar söyleşide…

Herkes çifte vatandaş olabilir mi?

M.Özdemir: Herkes için çifte vatandaşlık yok. Biz hala çifte vatandaşlığın arkasında duruyoruz, parti programımızda var, inkar etmiyoruz. Bir gün getireceğiz sözümüz söz. Buna karşı çıkanlar belli. Sadece SPD'yi suçlamak doğru değil. SPD'nin oy oranı ne kadar artarsa, çifte vatandaşlığın kabul edilmesi de o kadar artar. Opsiyon modeli de CDU/ CSU'nun tasarısı. 2000 yılında opsiyon modelini ve sınırlama getirdiler; gençler 23 yaşına kadar karar vermek zorundalar. Biz bunu kaldırıoruz. Ama şimdi gençlerin zaman geçirmeden dairelere başvurup her iki vatandaşlığı da istediklerini bildirmeleri gerekiyor.

Çifte vatandaşlıkta gelinen nokta içinize sindi mi?

Mahmut Özdemir: Mahmut Özdemir olarak diyorum ki, istediğimizi alamadık, elimizden geleni yaptık ama olmadı. Bu konuda herkes gibi ben de hayal kırıklığına uğradım. Eleştiriler bir yere kadar haklı. Ancak koalisyon dediğiniz zaman, iki tarafın da kendi pozisyonundan biraz geri adım atması lazım. Biz çifte vatandaşlıktan geri adım attık, CDU/CSU da opsiyon modelinden geri adım attı. En azından gençlerimizi kurtardık.

Gençler ne yapacak şimdi?

M. Özdemir: Gençlerin artık beklemesine gerek yok. Bağlı oldkları resmi dairelere müracaat edip, ben hem Türk hem Alman vatandaşlığımı da tutmak istiyorum diye bir dilekçe vermeleri gerekiyor. Özellikle 23 yaşını doldurmadan bu işlemi yapmaları gerekiyor. Medyanın da bu konuya destek vermesi gerekiyor, gençler kendilerine mektup gelmesini beklemeden gitsinler dairelere. Ben gençlerden özellike bu dilekçeyi dairelere vermelerini istiyorum.

Ne değiştirildi bu yeni yasa tasarısı ile?

M. Özdemir: Opsiyonu kaldırıyoruz. Gençlerin 8 yıl aralıksız Almanya'da yaşamış olmaları gerekiyor. Eğer bu şartı yerine getiremiyorlarsa, o zaman 6 yıl bir okula gittiklerini belgelemeleri gerekiyor. 23 yaşını geçirenler, ve hiçbir girişımde bulunmayanlar (dilekçe veya opsiyon) Alman vatandaşlığını kaybeder. Hukuki olarak 23 yaşını geçirirse ve bu süre içinde çifte vatandaşlık istediğini belirten dilekçe vermezse veya bir vatandaşlığı seçmezse Alman vatandaşlığını kaybeder. Biz bu opsiyon modelinde seçme zorunluluğunu SPD olarak kaldırmak istiyoruz bu yüzden gençlerin resmi dairelere başvurarak her iki vatandaşlığı da istediklerini belirtmeleri gerekiyor.

2000 yılında Alman vatandaşlığının yanısıra Türk vatandaşlığını da alarak, bilinçli/bilinçsiz veya resmi dairelerin hatası sonucu Alman vatandaşlığını kaybeden hatta "vatansız" konumunda olan binlerce insan var. Hatta vatandaşlığıyla ilgili kendi hukuki durumundan habersiz olan ve büyük sorunlarla karşılaşanlar var. Bunlar konuşluyor mu biliniyor mu mecliste?

M.Özdemir: Biliniyor konuşuluyor ve biz SPD olarak çözümü çifte vatandaşlık; daha doğrusu birden fazla vatandaşlığın kabul edilmesi olarak görüyoruz. Parti programımızda da var. Biz gençleri bu vatandaşlık konusunda iki arada bırakmak istemiyoruz. Biz bu konuda ilk adımı attık ve opsiyon modelinin kaldırılması tasarısını getirdik. Herkes için çifte vatandaşlık isteniyorsa, SPD'nin oylarının artması gerekiyor. 2017 seçimlerinde, SPD seçilirse çifte vatandaşlık da yürürlüğe girer.

25 mayısta yerel seçimler var, özellikle Ruhr bölgesinde çok çeşitli listeler var, vatandaşlara ne öneriyorsunuz?

Herşeyden önce seçime gitmeleri, katılmaları önemli, bu onların hakkı. Belediye ile ilgili olan konularda söz sahibi olabiliyorlar. Duisburg'ta pek çok grup var, bu bir çeşitlilik, demokrasinin gereği. Ancak herkesin bir parti programı var. Ben herkesin SPD'ye oy vermesini istiyorum.  Programa bakıp oy versinler. SPD'ye oy versinler ki, biz de sözlerimizin arkasında durabilelim.

Hülya Sancak/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu