Haberler

CHP`liler Duisburg`ta horon ve Kemençe ile karşılandılar

Türkiye`de 7 haziranda yapılacak seçimler dolayısıyla Almanya`da bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi beraberlerinde CHP NRW`den Mehmet Akbulut ile, dün Trabzonlular ve Bartınlılar derneklerini ziyaret etti.

Duisburg Trabzonlular Derneği`ndeki ziyarette CHP`lileri dernek başkanı Cemalettin Küçük ve dernek üyelerinin yanısıra ve derneğin kız horon ekibi horonla karşıladı. Dernek lokalinde bir konuşma yapan Ercan Karakaş, “Karadeniz kültürünü burada yaşatmanız çok güzel, takdire şayan, tebrik ediyorum. Ben de aslında eski bir Duisburgluyum, burada bir süre yaşadım, danışmanlık hizmetleri verdim” dedi.

CHP`nin İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olan M.Ercan Karakaş, yüksek öğrenimini Almanya`da tamamlamış ve uzun bir süre Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD)`nde görev yapmış. Konuşmalarında Almanya`yı yakından takip ettiğini belirten örnekler veren Karakaş, Türkiye`deki 7 haziran seçim sürecini ve önemini anlattı. Karakaş`ın konuşmasından özet:

7 Haziran seçimleri çok önemli 92 yıllık bir cumhuriyet tarihimiz var. 1946`dan beri çok partili sistemdeyiz. Bu demokrasinin gereklerinden biri. Şimdi bu seçimlerde şöyle bir tez tartışılıyor: Bu parlamenter sisteme son verelim bir Türk tipi başkanlık sistemi kuralım, Türkiye`deki yetkileri bir kişiye verelim. Türk tipi başkanlık sisteminden kasıt şu: Bakanlar kurulu olmayacak, başkanın atadığı sekreter statüsünde görevli  insanlar olacak. Başkan istediği zaman parlamentoyu fesh edecek. Yargı zaten büyük ölçüde hükümete bağlı. Yetkilerin daha çoğu başkana verilecek, bir bakıma tek adama bağlı bir sistem.

Başkanlık sistemiyle Türkiye sorunları çözülemez

CHP Milletvekili S. Çelebi soruları yanıtladıTürkiye  77 milyonluk bir ülke, eskisine göre daha büyük daha karmaşık sorunlar var. Bu sorunların çözümünde katkısı bulunacaksa farklı partilerin de parlamentoda olması lazım. Büyük bir ülkenin sorunlarını bir kişiyi yetkilendirerek çözemezsiniz. Biz diyoruz ki Türkiye, 90 yıllık cumhuriyet, 65 yıllık demokrasi tecrübesiyle parlamenter demokrasinin eksiklerini tamamlasın. Bu seçimlerde bunun kararı verilecek. Tüm muhalefet partileri özgürlükçü katılımcı bir sistemi savunuyoruz. Bu seçimlerde bunlar belli olacak.

1961`den bu yana buradaki insanların sorunlarıyla düzenli bir şekilde ilgilenilmedi. İnsanlar döviz makineleri gibi görüldü. Ben Türkiye`ye gittiğim (1983) siyasete girdiğim günden beri, buradaki vatandaşların sorunlarıyla ilgili çalışmalar yaptım diyen Karakaş, bir yurttaşlık ve insan hakkı olan seçme ve seçilme hakkı için ilk defa 1995 yılında SHP döneminde bir girişim yaptıklarını belirtti.

Avrupa da seçim bölgesi olmalı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılımın da çok düşük olduğunu belirten Ercan Karakaş, bu seçimlerde vatandaşların daha çok sandığa gitmesini ve oy kullanmalarını istedi. Seçme seçilme hakkı bir bütün diyen Karakaş, dünyada, 5 milyonu Avrupa`da olmak üzere 60 milyon Türk var.  Avrupa da bir 86. seçim bölgesi olabilir ve buradan milletvekilleri seçilebilir diyerek yurtdışı ile ilgili planlarını da anlattı. Ercan Karakaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun bugün Düsseldorf`ta geniş bir şekilde CHP`nin programını anlatacağını belirterek vatandaşları ISS Dom Düsseldorf`a davet etti.

Daha sonra dinleyenlerin sorularını yanıtlayan CHP`liler,Trabzonlular Derneğinden ayrılarak  Bartınlılar Derneği (ALBARDER)`ne geçtiler ve burada da dernek yöneticileri ve üylerle görüşmeler yaptılar

Hülya Sancak/Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu