Haberler

Türkiye yolculuğu izlenimleri

Türkiye`ye gitmek için THY uçağına bindiğimde gözlerim Cumhuriyet gazetesini aradı, fakat yoktu. İndiğimde Sabiha Gökçen Havaalanı`nda müthiş bir yoğunluk vardı ve bir başka havaalanı gerekli gibi geldi, fakat yapılacak yeni havaalanının yeri ve konumunu iyi irdelemek gerekir diyorum.  

Zonguldak`ın Devrek ilçesine doğru yola çıktık. Benim gördüğüm otoyollar rahmetli Turgut Özal`ın zamanındaki yollar; sadece bu hükümet dönemine bitirilmesi denk gelen Bolu Dağı tüneli var. Tabiki benim için önemli olan Yeniçağ`dan Zonguldak`a giden yol.

Burada hâlâ 12 yıldır bitirilemeyen duble yollar var: Ereğli mevkiinde göçen yollar, metreküpü 140 TL olan beton rıhtımları birtakım şirketlere 400 TL` ye verilmiş yollar gibi sıralamak mümkün. 

Bu arazi dağlık, taşlık ve engebeli yol yapılması zor, fakat Cumhuriyet döneminde 92 yıl önce zor şartlarda dedelerimiz bu yolları kazma, kürek, kağnı arabası ile yapmışlar. 

Yorumu size bırakıyorum. 

Devrek ilçe olarak küçük, gittikçe nüfusu azalan, emekli ve Almancılara bağımlı, gelişmeye konum olarak müsait olmayan, inşaat furyasının elinde gelişememiş fakat şirin bir ilçe. Kış aylarında hava kirliliğinin en yüksek olduğu bir yerleşim. Bu sebeple izine geldiğimde hep köyde kalırız, severiz köy hayatını, ne de olsa köyde büyüdük biz. 

Aydın Kılınc- G.Kirchen Uyum Meclisi Bşk. Yrd.

Seçim çalışmaları yoğun 

Partilerin seçim çalışmaları devam ediyor. Şu anda Zonguldak`ta Ak Parti 3 Chp 2 Milletvekili ile temsil ediliyor. Taksiciyle, tüccarla, inşaatçı, siyasetçi ve birçok arkadaşla konuştum. İzlediğim kadarı ile Akp`den Mhp`ye büyük kayma var, halkın çoğunluğu İktidardan pek memnun değil, bir ikilem içinde. CHP oylarını koruyacak, küskünlerle barışacak gibi. Aslında şu anda, ülke genelinde bu şekilde bir hava var. 

Genel tahminler Zonguldak`ta şu şekilde:

Mhp: 1, Chp: 2, Akp: 2

Kârlı çıkan Mhp gibi görünüyor fakat seçim bu, son karar sandıkta. 

Ekonomi iç açıcı değil

Eve geldiğimde babam şunu sordu:  “Et getirdin mi oğlum” dedi, ben de “buradan alırız baba” dediğimde “burada çok pahalı” dedi. Kıyma bizim memlekette 33 TL olmuş! Gelsenkirchen- Buer Tepe Markette 4,99€ yani 15 TL. Gelsenkirchen- Bismarck Yeşil Markette patatesin 10 kg 0,99€  2,85 TL. Migrosta 1kg  4,99TL olduğunu görünce hak vermemek elde değil. 
Bu örnekleri çoğaltabiliriz, fakat Almanya`da asgari düzeyde aylık alan emekliler en az 800€ civarı alır veya sosyal yardım olarak desteklenir. Türkiye`de ise yaklaşık 300€ civarı aylık alıyor emekli. Fiyatlar ise Almanyada yaşayan ve çalışan bir işçi olarak bana çok yüksek geldi! Türkiye`de geçinmek zor, Allah insanımıza kolaylık versin.

Yine de doğduğum 21 yıl yaşadığım memleketimi çok seviyorum. Bizi buraya bağlayan ailemiz, akrabalarımız, dostlarımız var

Yarınların daha güzel olması dileklerimle,

Aydın Kılınç/ Zonguldak- Devrek

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu