Haberler

Binfikir Çocuk Tiyatrosu`na kayıtlar başladı

Binfikir Çocuk Tiyatrosu 2014-2015 sezonunda T.C. Brüksel Eğitim Müşavirliği ile işbirliği içerisinde tekrar faaliyetlerine başlıyor. Binfikir Çocuk Tiyatrosu çalışmalarına 7-12 yaş grubu çocuklar katılabilecek.  Pazar günleri saat 11.00-13.00 arasında Brüksel'de yapılacak olan çalışmalar 5 Ekim 2014 tarihinde başlayacak.

Uzmanlardan ders

Binfikir Sanat Yönetmeni Erdinç Utku gözetiminde yürütülecek olan çalışmaya T.C. Brüksel Eğitim Müşavirliği’nden Edebiyat Öğretmeni Ayhan Kaplan da drama eğitmeni olarak destek verecek. Binfikir Tiyatro Grubu oyuncularından Ümmü Yılmaz ise prodüksüyon sorumlusu olarak görev alacak.

Çalışmalara zaman zaman dans, müzik ve oyunculuk konusunda konuk uzmanlar  da çağrılacak. Çocuğunu Binfikir Çocuk Tiyatrosu’na kaydettirmek isteyenlerin 0484 528 902 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alabilecekleri bildirildi.

2008-2010 yıllarında Binfikir çatısı altında çocuklar, "Saint Nicolas", "Nasrettin Hoca"  "Gülmeyen kız" ve "Minik Nicolas ve Minik Nasrettin Çevre Canavarı Petman’e Karşı" oyunlarında oynamışlardı.

Herkes için sanat

Binfikir Çocuk Tiyatrosu ile ilgili olarak konuşan Binfikir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serpil Aygün "Bir sosyalleşme projesi olan Binfikir (Medya, İletişim ve Sanatta çeşitlilik Derneği) 2004 yılından bu yana Belçika’nın en büyük ve en istikrarlı gazetesini yayınlıyor.  2008 yılında Türk toplumunun Belçika´daki sosyal ve sanatsal hayatına kendi kimliğiyle katılımını sağlamak için 'Herkes için Sanat' parolasıyla tiyatro çalışmaları başlattı. Çalışmalarda sanatın sokağa, sokağın sanata taşınması hedefleniyor" sözleriyle sanat faaliyetlerini özetledi.

Tiyatro okulla eşdeğer

Çocukların yetişme ve gelişmesinde, kültür ve bilgi yönünden zenginleşmesinde çocuk tiyatroları önemli rol oynar diyen Aygün, "Sahne çalışmalarında çocuklar birlikte çalışmanın, bir disiplin içinde ürün meydana getirmenin heyecanını tadarlar, kendilerine güvenleri artar. Bizler de Türk tiyatrosunun önemli ismi Muhsin Ertuğrul gibi düşünüyor ve 'Çocuk tiyatrosu yaşamın ilk sayfasıdır, doğruyu seçme gücünü yetiştiren etkendir ve okulla eşdeğerdir diyoruz' sözleriyle de tiyatronun çocuk gelişimindeki önemine değindi.

Ada: Dilin kavranılmasında tiyatronun önemi büyük

T.C. Brüksel Eğitim Müşaviri Sinan Ada ise tiyatronun anadili öğreniminde önemini vurgulayarak "Dilin kavranılması açısından tiyatronun büyük önemi bulunuyor. Tiyatro hem göze, hem kulağa hitap etmesi bakımından eğitimde en çok kullanılan görsel sanatların başında geliyor. Eğitimde tiyatro daha çok kazanımların gerçekleştirilmesi ve temel dil becerilerinin zenginleştirilmesi amacıyla kullanıldığı gibi, aynı zamanda öğrencilerin birey olarak hayata bakış açılarının değişmesi ve dünyayı farklı gözlerle görmelerini sağlamak amacıyla da kullanılmakta. Biz de bu ders yılından itibaren, hem görev alanımız hem de hedeflerimiz doğrultusunda Binfikir Tiyatro Grubu ile işbirliği yapacağız" dedi.

Muhabirce/ Belçika-Brüksel

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu