Haberler

Unesco Proje Okulları: Glück auf – Başarılar

UNESCO'nun proje okulları ağında Almanya'dan yaklaşık 200 okul bulunuyor. UNESCO Proje Okulları Almanya Koordinasyon Komisyonu tarafından 21-25 Eylül tarihleri arasında Essen'de Ögrenci ve öğretmenlerin de katıldığı bir eğitim semineri düzenlendi.  Seminerin düzenlendiği bölgenin dokusuna uygun olarak slogan Glück auf– Başarılar olarak seçildi.

Çokkültürlü yapıya uygun eğitim

Çeşitli geziler, toplantılar ve çalıştaylardan oluşan eğitim semineri Pazar günü, Essen Belediyesi'nde Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanı ve Kültür Bakanları Komisyonu Başkanı Sylvia Löhrmann, Essen belediye başkanı, dışişleri bakanlığı temsilcisi ve komşu ülkelerden de gelen proje okullarının katılımıyla başladı.

Seminer günlerinin açılış konuşmasını yapan Bakan Sylvia Löhrmann, Essenli olduğuna vurgu yaparak, Essen'in ekonomik ve kültürel yapısına vurgu yaptı ve UNESCO Kültür Mirası arasına alınan Zeche Zollverein'dan söz etti. Löhrmann konuşmasında Essen' in ve genel olarak Rhein Ruhr Bölgesi'nin çokkültürlü yapısına dikkat çekerek eğitimin de buna uygun olması gerektiğini vurguladı.

Eğitim sisteminde reform

Löhrmann "UNESCO Proje Okulları'nın eyaletimizde olmasından dolayı çok mutluyum. Biz de eğitimde reformlar yapmak istiyoruz. Eksiklik eksenli değil, potansiyeli değerlendirmeye yönelik bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün burada farkli ülkelerden farklı kültürlerden öğrenciler, misafirler var. Kültürel etkilişimde bulunuyoruz, karşılıklı birbirimizden birşeyler öğreniyoruz. Bu programın öğrenciler ve öğretmenler için eğitici öğretici olacağını düşünüyorum" diyerek çokkültürlü eğitime ve yapıya dikkat çekti.

50 yıllık proje okulları var

Almanya UNESCO Komisyonu Proje Okulları Federal Koordinatörü Brigitte C. Wilhelm de dünya çapında 9700 UNESCO Proje Okulları olduğunu bunun  220 kadarının Almanya'da ve yaklaşık 27 okulun da KRV eyaletinde olduğunu belirterek "Çok uzun yıllar mesela 50 yıldan beri bu projenin içinde olan okullar var, nesiller değişiyor ve nesilden nesile proje gelişiyor. Çok kültürlü ve çok uluslu çalışıyoruz, Türkiye'den Tunus'tan Afrika'dan okullar var birlikte çalıştığımız. Bu yıl Ruanda'da idik. Farklı ülkelere gidiyoruz, oradan okullar buraya geliyor" diyerek, global kültür alişverişine ve kültürlerarası etkileşime vurgu yaptı.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu