Haberler

Ayrımcılık konusunda bilinçlenmeli

Türkiye ve Uyum Araştırmalar Merkezi Vakfı ve Otto Benecke Vakfı'nın ortakları arasında olduğu Migovita Projesi, Türk Üniversiteli ve Akademisyenler (TÜRK-ÜNİD) Derneği’ ile birlikte Köln‘ deki Bahçeşehir Üniversitesi (BAU)'nde "Ayrımcılık Perspektifleri-Tanımı ve Mücadelesi" konulu bir toplantı düzenledi.

TÜRK-ÜNİD Başkanı Levent Taşkıran açılış konuşmasında „Göç yaşayan toplumların en fazla problem yaşadıkları konunun, hala ayrımcılık olduğunu görüyoruz. Bu konuda toplum olarak daha duyarlı  olmamız gerekiyor“ dedi.

Ayrımcılık konusunda bilinçlenmeli

Proje sorumlusu Turan Küçük ise Migovita Projesi'ne katılılan dernekleri, yalnızca okuldan meslek yaşamına geçiş konularında  değil, ayrımcılık ve ayrımcılıkla mücadele konularında da desteklediklerini ifade etti.

Toplantıya davet edilen konuşmacılardan Umut Turan ayrımcılık çoğunluk toplumlarında ortaya cıkan bir olgudur ayrımcılığı tek bir bakış açısıyla göremeyiz. Etnik, siyasal, dinsel, ulusal, cinsiyet ve fiziksel açıları vardır.

Ayrımcılık nedir? Ne zaman, hangi durumda ayrımcılığa maruz kalırım? Ayrımcılığı nasıl fark ederim? Onunla nasıl savaşırım? sorularına cevap veren Umut Turan "Başta biz üniversiteli ve akademisyenler olmak üzre ayrımcılık konusundaki  bu sorulara cevap verebilme hatta bununla da yetinmeyip, toplumun her kesimine elden geldiğince ulaşmaya çalışarak bilgilendirmeye ve duyarılık kazandırmaya çalışmalıyız" diyerek, bilinçlenmenin önemini anlattı.

Muhabirce/Köln

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu