Haberler

Aykırı Kumpanya Essen`i çok güldürdü

Artık Ruhr Bölgesi`nin popüler/kültürel etkinliklerinin “küçük sahnesi” ve de bölgenin kültür-sanat buluşma noktası olan Essen`deki  Katakomben Tiyatrosu bu kez Aykırı Kumpanya ile Enver Aysever`i ağırladı.

Aykırı Kumpanya, aykırı soruları o da Enver Aysever`i çağrıştırıyor bilenlere. Pek çok insan Enver Aysever`i daha çok ekrandan tanıyor.  Önceleri Sky Türk televizyonununda daha sonra da CNN Türk`te yayınlanan Aykırı Sorular programı ile Enver Aysever`i tanıyan ve takip edenlerin çoğu, onun tiyatro, yazarlık ve müzikal yönünü pek bilmiyorlar. Ekranlara geçmeden önce Aysever, oyunlar, kitaplar yazmış, tiyatro eserlerini sahneye koymuş. “Bir an bin parça” romanı ile 2006 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü`nü almış.

Yakın tarihe mizahi bakış

Deniz Baykal sonrası Kemal Kılıçdaroğlu CHP`sinde siyasete de giren ve bir süre parti meclisinde görev alan Aysever, daha sonra CHP`deki tüm görevlerinden istifa ederek, ekranlara geri döndü.

Enver Aysever geçen yılın eylül ayında, CNN Türk`teki Aykırı Sorular programının sonlandırılmasından sonra tiyatro işlerine ağırlık veriyor ve Aykırı Kumpanya ile yoluna devam ediyor. Aykırı Kumpanya`nın Almanya`da ilk gösterisi Katakomben`da sahnelendi. Aysever sahnede müzik eşliğinde Türkiye`nin yakın siyasi tarihini güldürerek ve düşündürerek anlatıyor.

Müzikli siyasi-edebi gezi

Cumhuriyetin ilk yıllarından Sabahattin Âli`den Nazım Hikmet`e, Aziz Nesin`e, Attila İlhan`a, Deniz Gezmiş`ten, 27 mart döneminden, Erdal İnönü`ye, Turgt Özal`dan günümüze Antakya`dan  babaannesinden, Gezi Parkı`na Berkin Elvan`a kadar müzikli, edebi-siyasi-sosyal bir gezinti Enver Aysever`le Aykırı Kumpanya.

Sahnede kendisine akordeon, keman ve vokalde Özge Metin, bas gitarda Sinan Gürsoy, akustik gitarda Gökhan Büyükkara eşlik ediyor.

Özge Metin gerçekten mükemmel şarkı söylüyor, akordeonu, kemanı ile tek kişilik bir orkestra gibi. Enver Aysever ise seyircisi ile sohbet ederken, aralarda da davula geçip mükemmel şarkılara eşlik ediyor. Ayrıca Aysever Essen sahnesinde, Cem Karaca`nın unutulmaz şarkısı Birgün belki hayattan`ı yorumladı.

Yasaklar yasaklansın

Enver Aysever`le gösteri sonrası yaptığımız mini söyleşide gösterilen ilgiden memnun olduğunu, görüyoruz. daha önce Londra`ya gitmişler, Essen Almanya`da Aykırı Kumpanya`nın ilk durağıydı. Katakomben dolmuştu, gösteri bitiminde ayakta alkışlanan Aykırı Kumpanya ekibi sahneye tekrar döndüğünde seyircilerle birlikte Yasaklar yasaklansın şarkısını söylediler.

Aysever “Avrupa`ya bir kaç kez daha geleceğiz. Buradaki insanlar Türkiyenin iç siyasal toplumsal olaylarına bizim memeleketimizdekileren daha duyarlı, çünkü insan içinde olunca durumu kanıksıyor. Aykırı Kumpanya bu gece buradaki insanlara biraz soluk oldu” diyor.

Velevki olmadı…. Önemli olan bir karşılığınızın olması

Aykırı Sorularla ekrana dönüp dönmeyeceği sorusuna olumlu yanıt veriyor ancak televizyona bağımlı olmadığını da belirtiyor.

“Aykırı sorular artık yayında olmamasına rağmen defalarca yılın televizyon programı ödülünü kazandı, en son ODTÜ`den aldı. Bu şunu gösteriyor. Gittiğim her yerde aykırı soruların arkasında yüzlerce binlerce insan olduğunu görüyorum. Televizyonculuk meselesi sizin elinizde olan birşey değil, bir patron vardır bir sistem vardır. Biz orada emekçiyiz çalışıyoruz, gel derler gideriz.

Yarın koşullar uygun olduğunda yeniden bir Aykırı Sorular olur ama, diyelim ki olmadı: Biz yazmaya söylemeye hayatı anlamaya ve anlatmaya devam ederiz. Sadece televizyon üzerinden kendini ifade eden herkes sonunda bir mutsuzluk yaşar bunu istemem açıkcası,  önemli olan insanlarda bir karşılığınızın olması; sözünüzle ve kaleminizle.”

Enver Aysever, gösteri sonrası imza için kendisini bekleyen okurlarına kitaplarını imzaladı fotoğraf çektirdi.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu