Haberler

Arayan değil aranılan insan olun

Essen kentindeki Altenessen Yeni Cami Gençlik Kolları Başkanı Burak Kıyırlı ve yönetimdeki arkadaşlarının organize ettiği “Günümüzde Müslüman gençliği nasıl olmalı?” konulu konferansta Ekonomi Psikoloğu Mustafa Yaman katılımcıları bilgilendirdi. Büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu konferansa ilgi oldukça yoğundu.

Ailelerin çocuklarına iyi bir eğitim imkanı sunmalarının yanı sıra, güzel ahlaklı yetişmelerini sağlamarının, onlara bırakılacak maddi varlıktan çok daha değerli olacağını söyleyen Mustafa  Yaman, gençlere çeşitli tavsiylerde bulundu: “Gençler sorumluluk alın ve bunun gereğini yerine getirin, Kendinize yüksek hedefler seçin, Arayan değil, aranılan insan olun, Standartın üstünde kaliteli ve farklı olun, Yönetilen değil, yöneten olun, İşyerlerinde mutlu olmanın yol ve yöntemlerini bulun.”

Hayallerinizin peşinden gidin

Toplantının “Ajanda” başlıklı bölümünde gençlerden, -Sizin bir misyonunuz / vizyonunuz varmı? -Çevremizde örnek (rol model) aldığınız biri varmı? -Bu hayattaki gayem nedir? Mutlumuyum? gibi soruların cevaplarını bir kağıda yazmaları istendi. Diğer yandan, medyadaki yanlış İslam algısı ve İslam dini hakkındaki önyargıların giderilebilmesi, yardımlaşma ve iyilik konusunda kısa video gösterimleriyle gençler bilgilendirildi.

Ayrica, Pakistan`da kızların okula gidebilmeleri için mücadele eden 15 yaşındaki Malala`nın ve Malcom X`in, plan ve gerçekleştirmek istedikleri rüyalarının anlatıldığı kısa videolar  gösterilerek gençlerin de hayallerinin peşinden koşmaları gerektiği vurgusu yapıldı.

Müslüman gençik vizyon sahibi olmalı

Mustafa Yaman gençlere, eğitim ve başarının yanısıra Müslümanların güzel ahlaklı olmaları gerektiğini anlatırken “Müslüman, dünyayı güzelleştiren ve iman eden insandır. İslam`ın ise güzel ahlak ve güvenilirlik olduğunu vurgulamak isterim. Ve yine Peygamberimiz bir hadisinde `Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim` dediğini hatırlatırım ve Kur`an da tarif edilen İslam`ın ise son derece modern, aydınlık ve ilerici bir yapıya sahip olduğunu belirtmek isterim. Müslüman, son derece kibar, ince düşünceli, hoşgörülü, güvenilir ve uyumlu bir insan olmalıdır. Müslüman gençliği de, misyon ve vizyon sahibi, İslamı bilen, ahlaklı ve de başarılı olması gerekir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Yaklaşık iki saat süren konferansta espirili sunumuyla gençlere nasihatlerde bulunarak “Hedeflerinizi belirleyin ve o yönde azim ve kararlılıkla çalışın” diyen Yaman`ı gençler ayakta alkışladı. Cami Derneği Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz`ın çok kısa teşekkür konuşmasının ardından gençlere yemek yiyerek sohbet etti.

Ünsal Gür/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu