Haberler

Avrupalı Gümüşhaneliler Gümüşhanevi`yi anmadan geçmedi

Almanya`nın Bad Kreuznach kentindeki Karadeniz Gümüşhanespor Kulübü`nün düzenlediği  Avrupa Gümüşhaneliler gecesine yoğun ilgi vardı.  Almanya`nın Bingen am Rhein şehrinde düzenlenen Gümüşhaneliler gecesinde bir araya gelen Gümüşhaneliler birbirleriyle hasret giderdi.

AB Bakanı Volkan Bozkır`dan selam

Avrupa Gümüşhaneliler Gecesi`ne, Almanya`nın farklı kentlerinden Gümüşhaneliler akın etti. Geceye Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Ak Parti  Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Karadeniz Gümüşhanespor Kulübü Başkanı İsa Şenel, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkan Yardımcısı Köksal Kuş, Bad Kreuznach Bölge Başkanı Musa Şenel ve  Avrupa Gümüşhane Dölek Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ünsal Gür de katılırken, bir dizi toplantılara katılmak için Almanya`da bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da, etkiliğin başında salona gelerek “Bu güzel buluşma ve dayanışma girişiminiz için sizleri kutluyor ve etkinliğinizin hayırlı geçmesini diliyorum” şeklinde kısa bir konuşmayla Gümüşhanelileri selamlayarak  salondan ayrıldı.

Etkinlikte salonu dolduran Gümüşhaneliler, hasret gidermenin yanısıra çalınan davul zurna ile büyük bir coşkuyla memleket oyunlarını da oynadılar. Buram buram Gümüşhane`nin yaşatıldığı geceye davetli olarak katılan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de, hemşehrilerinin horon oynamasına kayıtsız kalmayarak aralarına katılıp bir süre horon vurdu.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda birlik mesajları verilip eğitim ve kültürel ögelere vurgu yapılırken ken, dünya çapında tanınmış İslam alimi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi`nin hayatı da davetlilere anlatıldı.

Etkinlikle ilgili habercilere konuşan Ak Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, “Gümüşhaneli hemşehrilerimiz, Türkiye`nin dört bir yanında yoğun katılımlı etkinlikler gerçekleştirirler, ama bugün Almanya`da düzenlenen gece her yönüyle muhteşemdi. Sabah saatlerinden itibaren hemşehrilerimiz, samimi sohbetlerle hasret giderdi, kucaklaştı. Bunları görmek, bizleri mutlu etti. Avrupa`nın göbeğinde böylesine bir birlik ve beraberlik sergilenmesi de, çok güzel ve anlamlıydı. Hemşehrilerimizin bu coşkuyu yaşamasına vesile olan Ömer Faruk Şenel ve Salih Eren başta olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum“ dedi.

Yıllar sonrada kültürlerini unutmadılar

Salonda hemşehrileriyle bol bol sohbetler yapan ve horonlarına da eşlik eden Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Hemşehrilerimiz, yıllar önce memleketimizden ayrılarak iş ve aş için Avrupa`ya geldiler. Buraları yurt edinen hemşehrilerimiz, yıllar geçse de kültürlerinden hiç kopmadılar, geleneklerimizi en güzel şekilde yaşatıyorlar. Gümüşhane folklorunun ve yemeklerinin böylesine sergilendiği bir etkinliğe şahit olmak, hemşehrilerimizin coşkusuna ortak olmak beni de mutlu etti.”

Etkinlik için salonu dolduran Gümüşhaneliler, yöre sanatçıları Onur Akgül, Nedim Saraç ve Hüseyin Kayan`ın sevilen müzikleriyle gece boyu eğlendiler.

Beşiktaş`ın Gümüşhaneli file bekçisi Tolga Zengin`in forması ve karakalem Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi tablosu, derneğe gelir amaçlı açık artırmayla satışa sunuldu.

Muhabirce/ Bingen am Rhein

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu