Haberler

Avicenna Derneği Cumhurbaşkanı Gauck`u ziyaret etti

Almanya`da Müslüman öğrencilere burs desteği sağlayan Avicenna Derneği  bursiyerleri ve yöneticileri Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından Bonn`daki resmi konutunda kabul edildi.

Cumhurbaskanı Gauck kısa selamlama kouşmasında dernek faaliyetlerinin aynı zamanda göçmen ülkesi olmanın bir özelliğini de yansıttığını belirterek, Avicenna Derneği`nce sağlanan desteğin toplumun bir parçası konumundaki müslüman öğrenciler için son derece önemli olduğunu vurguladı.

Avicenna Burs Programı Başkanı Prof. Dr. Bülent Uçar da, Cumhurbaşkanı Gauck`a kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve bu kabulün aslında Almanya`daki Müslümanlara doğru bir sinyal olduğunu, Gauck`un Almanya`da yaşayn 4 milyon Müslümanın da cumhurbaşkanı olduğunu ifade etti. Gauck daha sonra Avicenna Derneği bursiyerleriyle sohbet etti.

Dini vakıflar arasına Müslümanlar da girdi

Adını 11. yüzyılda yaşayan ünlü müslüman bilgin ve hekim İbn-i Sina`nın Latince`de kullanılan adı olan Avicenna`dan alan dernek, 2014/2015 öğretim yılından itibaren Alman yüksekokullarında okuyan başarılı müslüman öğrencilere, aylık gelire bağlı olarak ayda 670 euroya varan burs ve ek olarak kitap parası verebiliyor. Doktora öğrencilerine ise ayda 1050 euro ödüyor.

Avicenna Derneği ilk defa bu yıl Alman üniversitelerinde okuyan 65 başarılı öğrenciyi ve doktora öğrencisini bursiyer olarak aldı. Bursiyerlerin 3/2 si kadın.

Federal Eğitim ve Araştıma Bakanlığı Avicenna için 2018 yılına kadar 10 milyon euroluk bütçe ayırmış. Avicenna`yi Mercator Vakfı da 1 milyon euro ile destekliyor. Avicenna ile birlikte, Katolik Cusanus Vakfı, Yahudi Ernst Ludwig Ehrlich Vakfı ve Evanjelist Villigst Vakfı yanında Müslümanları da temsilen bir kurum katılmış oldu.

Muhabirce/Bonn

Foto: Ali Yağız

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu