Haberler

UETD`den açıklamalar: Karikatürden muta nikahına kadar

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı Süleyman Çelik düzenlediği bir basın toplatısıyla UETD`nin Alman milletvekilleriyle birlikte Türkiye`ye yaptığı gezi, seçimler ve UETD ile ilgili basına yansıyan son olaylara kadar çeşitli konularda basına bilgi verdi ve muhabirce.de`nin sorularını yanıtladı:

Siz Türkiye`deyken karikatür krizi patlamıştı…

Süleyman Çelik: Evet, gezimizde o konuyla ilgili Alman milletvekilleri Oliver Wittke ve Cemile Giousouf bir açıklama yaparak tepkilerini ortaya koydular.Bu kariktaürün kitaplarda yer almamasıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Bize gelince, UETD teşkilattan arkadaşlar da, Baden Würtemberg Eyaleti Eğitim Bakanlığı önünde 30 kişilik bir ekiple bu karikatürün kitaplarda yer almaması ile ilgili tepkimizi kamuoyu önünde açıkladılar. Zaten karikatürün kitaba girmesinden dolayı konu önem kazandı. Yoksa karikatür 2011 yılında FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) gazetesinde yayınlanmıştı. Bu fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilebilir.

Kitabı ben aldım okudum, içinde entegrasyonla ilgili güzel konular, çok güzel ilmi bilgiler var gerçekten, ta ki o karikatüre kadar. O karikatürün orada yer alması, öğrenciler arasında algı bakış açısı değişimine neden olacak diye tepkimizi belirttik. Ayrıca yayınevi önünde de Paderbrn bölge teşkilatı da basın açıklaması yaptılar. Baden Würtemberg Eyalet Başbaka`nına ve Eğitim Bakanı`na da diğr STK`lar gibi biz de tepki mektupları yolladık. Biz istiyoruz ki, bir yardımcı kitap bu şekliyle okullarda okutulmasın, o değerli ve güzel bilgiler böyle çirkin bir karikatürle kirlenmesin.

Yardımcı kitaplar konusu dosyası epey kabarık. Bu yardımcı ders kitaplarında bir de Ermenilere Türklerin soykırım uyguladığı bilgileri yer alıyor. Bununla ilgili çalışmalarınız var mı? 

Çelik: O konuyla ilgili bir çalışma yapmadık, ama genel anlamda 2015 yılında tarihçilerle birlikte tartışma/bilgilendirme toplantıları yapacağız. Alman bir akdemisyenle anlaştık kendisi çalışmalara başladı. 2015 yılında o konuyla ilgili daha geniş çalışmalar yapacağız

UETD ile Ak Parti arasında ilişkilendirmeler var. Nasıl bir bağınız var?

Ak Parti ile UETD arasındaki ilişkilendirme yerli ve yabancı basın tarafından çok soruluyor. Biz her zaman söylüyoruz: AK Parti ile  

UETD arasındaki ilişki Avrupa`daki yerleşik partilerin kendilerine yakın olan vakıflarla, derneklerle ilişkisi nasılsa UETD ile Ak Parti ilişkisi de öyledir. Örnek vermek gerekirse Konrad Adenauer Vakfı (KAS) ile CDU ilişkisi nasılsa  Ak Parti ile UETD ilişisi de öyle. Ama bu demek degildir ki, UETD Türkiye`deki diğer siyasi partilerle hiç ilişki kurmaz, hiç görüşmez. Tam tersine buradaki etkinliklerine fırsat buldukça katılmayı arzulayan bir teşkilatız. Şu andaki mevcut iktidar Ak Parti olduğu için onlarla yakın ilişki içindeyiz ve ilişklilerimizi buradaki vatandaşlarımızın yararına sıkıntıları gidermek için kullanıyoruz. İktidar partisi CHP olsaydı onlara da gider buradaki vatandaşlarımızın sıkıntılarını iletirdik çözüm üretilmesi için çalışırdık. Vatandaşalarımızın yararı için, buradaki vatandaşlarımızın sıkıntılarının giderilmesi adına ayrıcalık gözetmeden tüm partilerle çalışırız.

Son zamanlarda UETD`den ayrılmalar gündeme geliyor…

UETD hızlı büyüyen bir teşkilat. Bazı yerlerde başkan değişikliğine yönetim değişikliğine gidiyoruz. Hessen bölgesinde birkaç ay önce yönetimde bir değişikliğe gittik. Her bölgenin altında da fiziki alanı olmayan şubeleri var.  Yani 5-10 kişiden oluşan bir yönetim oluşturuluyor, şube olarak adlandırılıyor. Bunlar çalışmalarını kendi bölgelerinde yapıyorlar. Hessen bölgesinde de bazı şubeler yeni yönetim belirlendikten sonra, yeni yönetimle çalışmak istemedi. Aynı bölgede başka arkadaşlarla şube teşkilatı oluşturuldu. Bunlar o zaman Hessendeki yeni yönetimle çalışmak istemeyen birkaç şube. Burada sözkonusu olan 4 ay önce mevcut yönetimle çalışmak istemeyen bazı şube yöneticilerinin o zaman görevlerini bırakmalarına rağmen, sadece UETD`yi karalamak için 4 ay sonra kendi kafalarına göre uyduruk bir basın bildirisiyle sanki UETD`den toplu bir kopuş varmış gibi göstermek istemeleri.

Türkiye gezisinden memnun kaldılar

Aralarında Oliver Wittke, Cemile Gioussouf, Christina Schwarzer, Thomas Kufen (CDU) gibi eyalet ve federal milletvekillerinin de bulunduğu bir heyetle gidilen Türkiye ziyaretinde, özellikle mültecilerin kaldığı kampların ziyaret edildiğini belirten Süleyman Çelik, Alman milletvekillerinin kampların standartlarından çok memnun kaldıklarını ve övgüyle söz ettiklerini belirtti.

Seçim döneminde basına çok görev düşüyor

Anayasa`ya göre siyasi partilerin yurtdışında reklam yapamayacağını ifade eden Çelik, “Özellikle siz basın mensuplarına vatandaslarımıza seçime katılım konusunda seçimin yapılış ve işleyiş sürecinde bunların vatandaşlara duyurulması  anlamında görev düşüyor. Bu anlamda size her türlü imkanın sunulması gerektiğini biz UETD olarak dile getiriyoruz. 2-3 aralıkta buraya YSK temsilcileri gelecek, onlarla da durum değerlendirmesi yapacağız” diyerek haber ve tanıtım/duyuru konusunda kamu spotlarından ilanlara kadar ulusal basının yanısıra yerel basının da önemine değindi.

Yurt Dışı Türkler Başkanlığından (YTB) UETD`nin söylenildiği gibi yüklü paralar almadığını Berlin teşkilatından örnek vererek anlatan Süleyman Çelik bu kurum yeni kurulan bir kurum olduğunu ve onun da kendine göre bir bütçesi olduğunu büyük paralar ödemesinin mümkün olmadığını da ifade etti.

Muta nikahı ile ilgili açıklama

Sözcü gazetesinde yayınlanan ve geniş yankı uyandıran “AKP Almanya`da muta nikahı” başlıklı haberin yalan haber olduğunu belirten Süleyman Çelik, muta nikahı ile ilgili tartışmanın Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Prof.Mustafa Şentop`un katıldığı toplantıda değil, UETD Halkla İlişkiler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara`nın halkla ilişkiler birim başkanları ile Köln`deki merkezlerinde yaptığı, basına kapalı olan toplantıda meydana geldiğini ifade etti.

Ayrıca, muta nikahının gazete tarafından atılmış bir başlık olduğu, böyle bir nikahın olmadığı ve konuyla ilgili şahısların da UETD ile ilişkisi olmayan kişiler olduğu basın toplantısındaki diğer yöneticiler tarafından özellikle de olayın olduğu halkla ilişkilerbirim başkanları  toplantısını yöneten Mehmet Kara tarafından da ifade edildi.

UETD Basın toplantısında bulunan ve UETD toplantılarını takip eden gazeteciler de, olay günü kendilerinin bu olaya şahit olmadığını, olaylı toplantının basına kapalı olduğunu ifade ettiler.

Halkla ilişkiler başkanları toplantısna UETD üyesi olmayan bir kadının nasıl geldiği, niye geldiği, “arkadaşının kocasını, UETD teşkilatı üyesi bir kadının elinden aldığını” niye orada dile getirdiği, ve bu olayı basına-Sözcü gazetesine kimin niye duyurduğu cevapsız kalan sorular arasında kaldı.

Hülya Sancak/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu