Haberler

Amerikan elçisi Merkez Cami`deydi

Amerika’nın Almanya Büyükelçisi John B.Emerson, ABD Düsseldorf Başkonsolosu Stephen A. Hubler ile birlikte yoğun güvenlik önlemleri altında,dün (18.06.2014) DİTİB'e bağlı Duisburg Merkez Camisi'ni  ziyaret etti.

Çok yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, adeta havada kuşun uçurtulmadığı ziyaretin karşılama seremonisinde Duisburg Merkez Camisi Başkanı Necati Mert, yönetim kurulundan Sekreter Yusuf Aydın, Murat Şencan, Şaban Anaç, Elif Saat,  Diyalog Merkezi Başkanı İsmail Komşucuk, ve Helga Maria Pohll  hazır bulundu.

Cami içerisinde görüntünün alınmasına izin verilmediği ziyarette, cami mimarisi anlatılırken büyük ilgi ile dinleyen Büyükelçi Emerson ve Başkonsolos Hubler daha sonra İslam Arşivi'ne geçtiler.

Bütün dinlerin kitaplarının bulunması memnuniyet verici

Türk çayı ve kurabiye ikramının da yapıldığı ziyarette Başkonsolos Hubler, çayın ismini Türkçe telaffuz ederek, her zaman ki gibi olağan üstü "Çay harika" dedi.

İslam Arşivi'nde  değişik dinlere ait kitapları ilgiyle inceleyen Büyükelçi Emerson, "Bunun etkileyici ve memnuniyet verici olduğunu" ifade etti.

Ziyaret sonunda Başkan Necati Mert`in sorduğu," camimizi nasıl buldunuz" sorusuna ise, caminin mimarisinin etkilyeci renk uyumunun harika olduğunu söyleyen Büyükelçi, kubbe ve hat sanatının da hayranlık uyandırıcı olduğunu söyledi.  

Sadece gazetemizin olduğu ziyaret sonunda, ziyaretin başlangıcında olduğu gibi hatıra fotoğrafı veren Amerika Büyükelçisi John B.Emerson, orada bulunan herkesle tek tek tokalaşıp, veda etti.

Murat Pehlivan/Duisburg

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu