Haberler

Oy kullanmak için bunlar şart!

Almanya'da yaşayan TC. vatandaşları, yurtdışında ilk turu 31 Temmuz-3 Ağustos 2014 ve (ikinci tura kalması halinde ) ikinci turu 17-20 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacaklar. Nerede oy kullanacaklarına ilişkin bilgiler artık kesinleşmiş bulunmakta.

Berlin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre:  

I.) 18 Mayıs 2012’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halk oylamasında, bulundukları ülkelerde oy vermeleri hüküm altına alınmış olup, 2014 yılı yaz aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanmaları mümkün olabilecektir.

II.) Bu çerçevede;

Seçimler  Almanya’da; Berlin, Hannover, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Münih, Karlsruhe olmak üzere 7 kentte yapılacak:

1.BERLİN’de (Berlin Başkonsolosluğumuzun görev bölgesindeki seçmenler için Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda) 

2.HANNOVER’de (Hamburg ve Hannover Başkonsoloslukları görev bölgesindeki seçmenler için Hannover Fuar Merkezi’nde)

3.DÜSSELDORF’ta (Düsseldorf ve Köln Başkonsolosluklarımızın görev bölgesindeki seçmenler için Düsseldorf ISS Dome Salonu'nda)

 4.ESSEN’de (Essen ve Münster Başkonsolosluklarımızın görev bölgesindeki seçmenler için Essen Fuar Merkezi’nde)

5.FRANKFURT’da (Frankfurt ve Mainz Başkonsolosluklarımızın görev bölgesindeki seçmenler için Frankfurt’ta Fraport Arena Spor Salonu’nda)

6.MÜNİH’te (Münih ve Nürnberg Başkonsolosluklarımızın görev bölgesindeki seçmenler için Münih Fuar Merkezi’nde)

7.KARLSRUHE’de (Stuttgart ve Karlsruhe Başkonsolosluklarımızın görev bölgesindeki seçmenler için Karlsruhe Fuar Merkezi’nde) düzenlenecektir.

Oy kullanabilmek için yurtdışı seçmen kütügüne kayıt olmak gerekmektedir!!

Almanya’da yaşayan vatandaşların seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Vatandaşlar “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr) kontrol edebilir.

Posta ile başvuru dikkate alınmayacak

Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşların 9 Temmuz 2014 Türkiye saati ile saat 17.00’ye kadar bağlı bulundukları Başkonsolosluklara başvurarak adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. Adres beyanının bağlı bulunulan Başkonsolosluğa şahsen başvuru veya posta yolu ile yapılması mümkündür.

Ancak Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, yurt dışı seçmen kütüğünün ilan edildiği 2-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında adres beyanı başvurularının şahsen yapılabileceği, posta ile müracaatların ise dikkate alınmayacağı belirtilmektedir. 

Almanya'da yaşayan vatandaşların, yurtdışında ilk turu 31 Temmuz-3 Ağustos, ikinci tura kalması halinde ise ikinci turu 17-20 Ağustos tarihlerinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde nerede oy kullanacaklarına ilişkin bilahare bilgi sunulacaktır.

Oy kullanmak için randevu alınacak

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları gerekmektedir. Oy verme günleri iki zaman dilimine bölünmüş olup (08.00-12.30; 12.30-17.00), “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”nden (Sistem) istenilen gün ve saat dilimini seçmek mümkündür. Söz konusu işlem 21 Temmuz 2014 (Türkiye saatiyle 08.00’de başlayacak) ile 25 Temmuz 2014 (Türkiye saatiyle saat 17.00’de sona erecektir) tarihleri arasında yapılabilecektir.

Oy verme gününü belirlemeyen seçmenler için oy verme gün ve saat aralığı ile oy kullanacakları sandıklar sistem tarafından belirlenecektir.

Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, belirlenen oy verme gününde oyunu kullanamayan seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleri belirtilmektedir.

Kimlik veya pasaport gerekli

Vatandaşların oy kullanmaya gelirken T.C. Kimlik Numaralarını gösteren nüfus cüzdanlarını veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Gümrük kapılarında da oy kullanılabilecek

Vatandaşların bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarının yanısıra, gümrük kapılarımızda aşağıda sunulan tarihlerde oy kullanmaları da mümkündür.

Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi : 26 Temmuz 2014 – 10 Ağustos 2014

Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi  : 17 Ağustos 2014 – 24 Ağustos 2014

Muhabirce/ Berlin

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu