Haberler

Almanya`da Karabük`ü tanıttılar

Almanya'da düzenlenen Göktepe Şenliği'nde ağa seçildi, Türk Mutfağı tanıtıldı. Türkiye'nin tanıtımı adına önem taşıyan şenliğe, Alman misafirler de büyük ilgi gösterdi.

Almanya'nın Gladbeck kentinde, Karabük-Yeniceliler Derneği geleneksel  5. Göktepe Yaylası Şenliği düzenledi. Şenliğe, Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland ve eşi, Gladbeck eski Uyum Meclisi Başkanı Bahtiyar Ünlütürk, Avrupalı Çaycumalılar Derneği (ÇAYDER) Başkanı Muharrem Yiğit, Almanya Bartınlılar Derneği (ALBARDER) Başkanı Yaşar Çil, onursal başkan Ahmet Gökgöz, UETD Genel Başkan Yardımcısı Dursun Döngel, UETD Gelsenkirchen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Birlik ve beraberlik mesajı

Gladbeck şehrindeki dernek lokali bahçesinde gerçekleştirilen şenliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Şenlikle ilgili bilgi veren Karabük-Yeniceliler Derneği İcra Kurulu Başkanı Şaban Onur

'' Derneğimizin 5. sini düzenlediği Göktepe Yaylası Şenliği her yıl olduğu gibi, bu yıl da kendi mülkiyetimiz olan dernek binamızın bahçesinde gerçekleştirdik. Geleneksel hale gelen şenlik ile hemşehrilerimizi kaynaştırdık. Bölgenin en köklü derneklerinden biri olarak, yabancılarla da bir araya gelip, güzel ilimiz Karabük'ü tanıtma fırsatı bulduk Gladbeck Belediye Başkanımız Sayın Ulrich Roland ve değerli eşi de bu etkinliğimizde yer aldı. Belediyemizin her türlü etkinliklerimizde bizleri desteklemesi bize mutluluk veriyor. Şenliğimizde kadın kollarımızın büyük emeği var. Onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Derneğimiz planladığı yeni projeleri gerçekleştirmek için canla başla çalışıyor '' dedi.

Roland '' Uyum adına önem arz ediyor ''

Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland ise Karabük – Yeniceliler Derneği'nin aktif bir dernek olduğunu, bu tür etkinliklerin uyum adına da önem arz ettiğini belirtti. Roland, Karabüklülere elinden gelen desteği de vereceğini ifade etti.

Türk yemekleri tanıtıldı

Şenlikte, her yıl olduğu gibi, bu yılda Göktepe Ağası seçildi. Bu seneki Göktepe Ağası  Samet Süper Marketler zinciri sahibi Karabüklü işadamı Mustafa Onur seçildi. Onur, açık arttırmada, 1010 euro vererek ağa seçildi.

Derneğin kadın kollarının hazırladığı birbirinden güzel yöresel yemekler ve tatlılar da misafirlerden büyük ilgi gördü. Türk Mutfağı yemek ve tatlıları özellikle Almanlardan büyük ilgi gördü.Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland, Karabüklü kadınların yemeklerini çok beğendiğini dile getirdi. Şenlik, çeşitli yarışmalarla sona erdi.

Mustafa Tığlı/ Gladbeck

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu