Haberler

Allah bizi radikalizmden korusun

Duisburg Merkez Camisi`nde Eğitim ve Diyalog Merkezi`nin düzenlediği yeni yıl resepsiyonunda, birlik beraberlik sağduyu çağrıları yapıldı.

Eğitim ve Diyalog Merkezi Başkan Yardımcısı Helga Maria Poll`un sunduğu davete Duisburg Anakent Belediye Başkanı Sören Link, Yeşiller Eyalet Milletvekili Arif Ünal, Duisburg Belediye Başkanı, Erkan Kocalar, TC. Düsseldorf Başkonsolosluğu Din Ataşesi Ramazan Ilıkkan, eski CDUmilletvekili Hans Pflug, Duisburg Musevi Cemaati Baskanı Michael Rubinstein`ın yanısıra, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dini cemaatlerin temsilcileriyle, cemiyetin tanınmış simaları, iş adamları da katıldı.

Duisburg Merkez Camisi Eğitim ve Diyalog Merkezi Başkanı İsmail Komşucuk ve Cemaat Başkanı Necati Mert`in selamlama konuşmalarının ardından, protokol davetlileri de birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar genel olarak son günlerde Almanya`da bazı şehirlerde ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde yapılan Pegida gösterileri ve güncel olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, birlik beraberlik ve sağduyu vurgusu yaptılar.

Birlik ve dayanışma çağrısı

Duisburg Musevi Cemaati Baskanı Michael Rubinstein`ın konuşmasında dikkatimi çeken, Pegida konusunda “Bugün Müslümanlar yarın kimler sırada” diyerek konunun hassasiyetine özellikle vurgu yapması ve toplumsal olarak hepimiz sorumluyuz, Müslümanlarla ayni safta olmalıyız. Bugün onların yanında biz olmazsak yarın yanımızda kimseyi bulamayız sözleriyle dayanışmanın altını çizmesi oldu.

Din Ataşesi Ramazan Ilıkkan da konuşmasında, Duisburglu olduğunu vurgulayarak Duisburglu olmak bir ayrıcalık, Allah bizi terörden şiddetten ve her türlü radikalizmden korusun, dedi.

Helga Maria Poll, konuşma aralarında camideki sosyal faaliyetlere, açık kapı günlerine dikkat çekerek, caminin gençlerden oluşan rehber grubunu da davetlilere tanıttı.

Etkinliği Gülnihal İlahi Grubunun nağmeleri renklendirdi.

Hülya Sancak/ Muhabirce

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu