Haberler

Kar taneleri

Kışın bembeyaz büyüleyici görüntüsüyle herkesi etkisi altına alan “kar” aslında bir yağış çeşidi. Kar taneleri bir kristal çeşidi ve hepsi altı köşeli. Kar tanelerinin kristal yapılarının birbirinin tıpa tıp aynısı olmadığını biliyor muydunuz? Mikroskopla büyütülen kar taneleri üzerinde yapılan araştırmalarda, kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlanmamıştır.

Kar kristillari ilk kez Amerika`da araştırılmış
Kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları ABD`li Wilson Bentley yapmış. Bentley, gördüğü muhteşem sanat karşısında adeta büyülenmiş ve 50 yıl boyunca kar kristali fotoğrafı çekmiş. Bilim insanlarının daha sonraki çalışmalarında kar tanecikleri arasında aynı büyüklükte, aynı şekilde ve aynı sayıda su molekülünü içine alan iki kristale bile rastlanmadığı görülmüştür.

KRV`de kar bekleyenler var

Bu kış aylarında kar bekleyen kar sevdalıları yağışların çok seyrek ve kalıcı olmamasından dolayı hüsrana uğradılar. Özellikle çocuklar, kış aylarında gönüllerince kardan adam yapamadıkları kızak kayamadıkları için pek sevinemediler. Belki önümüzdeki günlerde çocukları sevindirecek yoğunlukta kar yağabilir.

Bu arada yağışlı havalarda özellikle karlı havalarda yayaların ve araç kullananların dikkatli olmalarında fayda var. Kaza raporlarına göre bu kış KRV eyaletinde kar ve buzlanma sebebiyle yaklaşık 2000 kadar kaza meydana gelmiş. Uzmanlar bu tür kazalarda mağduriyet yaşanmaması için muhakkak hava koşullarına göre, araçlara uygun lastikleri taktırmayı öneriyor.

 

Mustafa Güleç / Moers

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu