Haberler

KAUSA: Mesleki eğitime teşvik ve destek

Almanya`nın Essen kentindeki Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı bünyesinde kurulan KAUSA Servis Merkezi faaliyetlerine başladı. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) Müsteşarı Thomas Rachel görevlendirme belgesini törenle kurum yetkililerine teslim etti.

Essen KAUSA Servis Merkezi´nin açılışında mesleki eğitimin önemli bir gelecek garantisi olduğu ve meslek eğitim yeri açan işletmelerin aynı zamanda ortak yaşama yatırım yaptıkları vurgulandı. Etkinliğin açılışında siyaset, ekonomi, medya ve bilim dünyasından 80 kadar saygın konuk TAM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Wolfram Kuschke, Essen İş Ajansı Genel Müdürü Torsten Withake, Essen Sanayi ve Ticaret Odası Eğitim Dairesi Müdürü Hans Michaelsen tarafından selamlandı.

Göçmenler meslek eğitimi alanında başarılılar

TAM Vakfı İş Piyasası Odaklı Uyum Projeleri Program Yöneticisi Yunus Ulusoy, konuşmasında mesleki eğitimin pek çok fırsat sunduğuna dikkat çekererek, işsizliğe karşı en etkili güvencenin iyi bir meslek eğitimi olduğunun altını çizdi. Federal Mesleki Eğitim Enstitüsü´nün göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimi alanındaki durumuna dair güncel bir araştırmasının sonuçlarına değinen Ulusoy “İkili meslek eğitimi alanında göçmen gençler, diğer akranları kadar başarılı oluyorlar. Hatta eğitim süresinin sonunda işletmeleri tarafından istihdam edilen öğrencilerin oranı göçmen kökenli gençler arasında, yerleşik toplumdakinden daha fazla. Göçmen gençlerin % 71´i iş yerleriyle yeni bir iş akdi yaparken, bu göçmen kökenli olmayanlar arasında % 61 seviyesinde kalıyor. Göçmen gençler için esas sorun alanı, mesleki eğitime kabul edilmekte. Bu alandaki engellerin kaldırılması büyük önem arz ediyor. Eldeki sayılar, gençleri, velileri ve işletmeleri bilgilendirme ve duyarlılaştırma konusunda destek sunacak KAUSA Servis Merkezi´nin yaklaşımının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Essen´de, partnerlerimizle bu önemli ödevi gerçekleştireceğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz“ diye konuştu.

Almanya genelinde 13 servis merkezi

KAUSA Servis Merkezi, daha fazla işletmenin mesleki eğitime kazanılması, göçmen kökenli gençlerin mesleki eğitime katılımının arttırılması, ve velilerin konu hakkında daha iyi bilgilendirilmesi gibi hedeflere sahip. Proje süresince yerel aktörlerle birlikte, göçmen kökenli gençler ve veliler ile işletmelere yönelik koordinasyon, bilgilendirme ve danışmanlık altyapısının kurulup güçlendirilmesi hedefleniyor. KAUSA Servis Merkezi´nin faaliyetleri 2017 yılı sonuna kadar Cem Şentürk ve Gülay Kızılocak´in yönetiminde gerçekleştirilecek. Proje, yapısal meslek eğitimi programı „JOBSTARTER plus“ kapsamında Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) ve Avrupa Sosyal Fonları tarafından destekleniyor. TAM Vakfı´nda kurulan KAUSA Servis Merkezi ile birlikte toplam 13 servis merkezi Almanya çapında faaliyet gösteriyor.

Meslek eğitimi konusunda  destek

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF), yapısal meslek eğitimi programı JOBSTARTER ile bölgesel mesleki eğitim yapılanmasının ülke çapında iyileştirilmesine destek oluyor. JOBSTARTER plus projeleri, somut hizmetler ile küçük ve orta büyüklükte işletmeleri mesleki eğitime ilişkin tüm sorularında destekliyor ve uzman personel ihtiyacının garanti altına alınmasına katkıda bulunuyor. Programın yönetimi Federal Mesleki Eğitim Enstitüsü (BIBB) bünyesinde oluşturulmuş program merkezince gerçekleştirilmektedir.

 Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu