Haberler

Ak Partili Külünk`ten Yunanistan`a eleştiri

Avrupa Türk Demokratlar Birligi (UETD)'nin sertifika töreni için Almanya'da bulunan AK Parti Milletvekili Metin Külünk, Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 25. Yıldönümü Şöleni'ne katıldı ve Yunanistan'ın Batı Trakya siyasetini eleştirdi.

Yunanistan kilise devleti

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk konuşmasında Batı Trakya Türklerinin sorunlarına değindi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da Batı Trakyalı olduğuna vurgu yapan Külünk, "İstanbul'da kilisilere dokunmayan devlet anlayışını Yunanistan'dan görmeyi beklemeyiniz. Yunanistan'ın bir kilise devleti olmaktan öteye geçmeyen, ve de profaşist anlayışa sahip yönetiminden biz hiç merhamet beklemedik hiç adalet de beklemiyoruz. Tarihte adalet ve merhamet görmek isteyen varsa, İstanbuldaki Fener'e, Üsküdar'a, Ortaköy'e gelecekler ve orada kilise, cami ve sinagogun bir arada yasadığı bir medeniyeti ve onun 21.yy'daki yansıması olan  Türkiye Cumhuriyeti'ni görecekler" dedi.

Ruhban okulu açılmaz, eğer…

Lozan'da mübadelede verdigi sözü tutmayan Yunanistan'ın Selanik Atina'daki Fethiye camisi noktasında adım atmadığı sürece hiç endişeniz olmasın ki Türkiye de ruhban okulunun açılması noktasında adım atmamıştır, atmayacaktır, diyen Metin Külünk Yunanistan'ı eleştiri yağmuruna tuttu: "Batı Trakya Türklerinin hakkına ve hukukuna saygı noktasında adım atmadıkları sürece, Türkiye asla bulunduğu çizgiden Batı Trakya'daki soydaşlarını kardeşlerini mahsun bırakacak hiçbir adımın sahibi olmamıştır, olmayacaktır da. Siz dünyanın neresinde olursanız olun, yalnız değilsiniz. Nerede bir Türkiye Cumhuriyeti kökenli vatandaşımız varsa artık devletimiz orada dimdik" sözleriyle Batı Trakya Türklerinin yalnız olmadığıni ifade eden Metin Külünk, "Bu akşam  ben de burada size  basbakanımızın yalnız değilsiniz, sizin acınızda da sevincinizde de biz Türkiye olarak sizinle beraberiz, mesajını getirdim dedi.  

Avrupa Topal ördek

Biz artık Avrupa'nın ayrılmaz bir parçasıyız. Avrupa İslamsız ve Müslümanlarsız bir topal ördektir. Avrupa'nın ayrılmaz parçası olan Türkler, Müslümanlar artık bulundukları toplumlarda bulundukları ülkelerde çocuklarını daha iyi eğitiyorlar, anadillerine, kültürel değerlerine o Gümülcine'deki, Dedeağaç'taki, Kavala'daki Selanik'teki gibi sahip çıkıyorlar. Artık biz Avrupa'daki Türkler, Avrupa'daki Müslümanlar değiliz, biz artık Avrupa'lı Müslümanlarız, Avrupalı Türkleriz. Avrupa'nın eşit yurttaşlarıyız. Eşit yurttaşlıktan kaynaklanan hakklarımızı elde etmek için kendi içimizde bir ve beraber olmalıyız" diyen Külünk, 50 bin Batı Trakyalının yaşadığı Almanya'da bu derneklerin 600'den daha fazla üyesi olması gerekir diyerek, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. 

Hülya Sancak/ Dortmund

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu