HaberlerToplum

Metin Uca için Cemal Reşit Rey’de veda töreni düzenlendi

İSTANBUL – İstanbul’da yoğun bakım servisinde tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden gazeteci yazar ve tiyatrocu Metin Uca için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda veda töreni düzenlendi.

Kocaeli- Dilovası mevkisinde 3 kasımda, boynundaki iki şah damarının tıkanması sonucu fenalaşan ve ağaca çarparak kaza yapan Metin Uca, yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşam savaşını kaybetti. Uzun süre yoğun bakımda kalan Metin Uca, 15 kasımda hayatını kaybetti.

Metin Uca için Cemal Reşit Rey’de veda töreni düzenlendi
Metin Uca için Cemal Reşit Rey’de veda töreni düzenlendi

Bugün Uca için, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen veda töreninde Uca’nın Türk bayrağına sarılı naaşı sahneye getirildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uca’nın yakınları, sanatçı dostları ve sevenleri ile çok sayıda siyasetçinin katıldığı törende kızkardeşi Mehtap Uca Erdoğan, kardeşi için yazdığı mektubu okudu. Ardından Metin Uca’nın yakın dostları sahneye çıkarak anılarını anlattı.
Törende konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, Uca’yla bir telefon konuşmasındaki anısını anlatarak, sevenlerine başsağlığı diledi.

Bedri Baykam ve Sunay Akın sanatçı dostları Metin Uca’nın cenazesinde
Bedri Baykam ve Sunay Akın sanatçı dostları Metin Uca’nın cenazesinde

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Uca’nın ölüm haberini aldığında güçlü bir sesin daha gittiğini düşündüğünü belirterek, “Çünkü ayıltan, uyandıran, düşündüren ve hissettiren çok enteresan tespitleriyle yazdıklarıyla hepimize çoğu zaman ders veren özel bir insandı.” dedi.

Uca’nın yazar, gazeteci ve tiyatro gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren çok yönlü bir kişilik olduğunu dile getiren İmamoğlu, değerli bir insanı kaybettiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Metin Uca’nın cenazesi, alkışlar ve karanfiller eşliğinde salondan Ankara’ya uğurlandı. Cenaze yarın öğle vakti Ankara Kocatepe Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecek. Muhabirce-Edit: Hülya Sancak/ AA- İSTANBUL

İlgili yazılar

Başa dön tuşu