HaberlerSağlık

Acıbadem doktorları çok branşlı çalışmaya dikkat çekti

Acıbadem Sağlık Grubu doktorları Düsseldorf’ta çok branşlı çalışmaya dikkat çekti

DÜSSELDORF- Acıbadem Sağlık Ofisi Düsseldorf, düzenlediği bir etkinlikle, Acıbadem Sağlık Grubunun dört değerli doktorunu Düsseldorf’ta sektörel davetliler, hastalar ve hasta yakınlarıyla buluşturdu.

Düsseldorf’ta düzenelenen bilgilendirme toplantısında Almanya’nın farklı kentlerinden gelen davetliler, alanında uzman isimlerin sunumlarını büyük bir ilgiyle dinledi. Acıbadem Sağlık Grubu doktorlarının anlaşılır bir dille ve görsellerle yaptığı, dinleyenleri sıkmayan interaktif sunumlar, sorulara verdikleri yanıtlar katılımcıları memnun etti.

Acıbadem doktorları çok branşlı çalışmaya dikkat çekti
Acıbadem doktorları çok branşlı çalışmaya dikkat çekti

Acıbadem Sağlık Grubu doktorlarından Prof. Dr. Cihan Uras, Doç. Dr. Erdem Güven, Prof. Dr. Bülent Tıraş, Doç. Dr. Eyüp Gemici kısa kısa hazırladıkları sunumlarda obezite, obezite cerrahisi, meme sağlığı, plastik cerrahi, üreme ve tüp bebek konularında katılımcıları bilgilendirdiler.
ÇOK BRANŞLI ORTAK ÇALIŞMA
Doktorlar özellikle bazı hastalıkların tanı ve tedavisinde farklı tıbbi branşların ortak çalışması gerektiğini, cerrahi müdahalelerde kesinlikle tam teşekküllü hastanelerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Acıbadem- Prof. Dr. Cihan Uras, Genel cerrahi, Obezite cerrahisi, Meme sağlığı
Acıbadem- Prof. Dr. Cihan Uras, Genel cerrahi, Obezite cerrahisi, Meme sağlığı

İlk sunumu Endokrin cerrahisi, genel cerrahi, meme sağlığı gibi farklı alanlarda çalışan Prof. Dr. Cihan Uras yaptı. Meme kanserinin ne oldugunu anlatan Prof.Uras, dünyada en yaygın kanser türü olduğunu vurgulayarak erken tanıya dikkat çekti. Bunun icin düzenli kontroller ultrason ve mamografi kontrollerine değinen Uras, özellikle 40-50 yaş arasındaki kadınların her yıl mamografi taraması yaptırması gerektiğini bunun, erken tanı ve tedavi için gerekli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanseri tedavisinde plastik cerrahi, fizyoterapi, psikoloji, onkoloji, radyoloji gibi pek çok tıbbi branşın birlikte çalıştığını anlattı.
PLASTİK CERRAHİDE UZMAN EKİP ÖNEMLİ

Acıbadem- Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven
Acıbadem- Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven

Prof. Uras’ın ardından Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven meme kanseri cerrahisi ile plastik cerrahinin ilişkisine dikkat çekerek, uzman bir ekiple ve modern bir ekipmanla çalışılmasının önemine vurgu yaptı. Plastik ve estetik cerrahinin, burun kaldırma yüz gerdirme gibi işlemlere indirgenemeyeceğini ifade eden Dr.Güven, plastik ve rekonstrüktif cerrahinin, meme kanseri ve çeşitli gelişim bozukluğuna bağlı meme deformasyonlarında, kaza sonrası uzuv yaralanma kopmalarında çok önemli bir cerrahi alan olduğunu çeşitli görsellerle anlattı.
Bunun yanısıra Dr. Güven yağ aldırma vücut şekillendirme gibi estetik operasyonların da kesinlikle uzman ekip ve tam teşekküllü hastanelerde yapılması gerektiğini ifade etti.
EKSOZOM DA ARTIK KISIRLIK TEDAVİSİNDE ÇARE OLABİLİYOR

Acıbadem- Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş,
Acıbadem- Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş,

Günümüzde pek çok çiftin sorun yaşadığı, kısırlık tedavisi, çocuk sahibi olma konusunda Prof. Dr. Bülent Tıraş, üreme sorunları, çocuk sahibi olmada yeni yöntemler, tüp bebek, PRP, kök hücre tedavisi gibi uygulamaları anlattı.
Bu alanda bilim insanlarının sürekli çalışma içinde olduğunu belirten Prof. Tıraş, kadın üreme organlarının stimülasyonundan, kök hücre tedavisine kadar pek çok konuya değindi ve bu konuda daha önce farklı yerlerde denemeleri olan çiftlerin kendi merkezlerindeki denemeler sonucu çocuk sahibi olabildiklerini anlattı. Özellikle kök hücre tedavisinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Prof. Tıraş, kemikten elde edilen kök hücre ile yapılan tedavi sonucu Türkiyenin ilk kök hücre bebeğinin Acıbadem’de 2021 yılında dünyaya geldiğini belirtti.
Prof. Tıraş, PRP ve kök hücre tedavisinin dışında eksozom adlı bir yöntemle artık yumurta ve spermin de güçlendirilip, gençleştirilebildiğini anlatarak, menopoz döneminde, sperm yetersizliği, yumurta azlığı gibi farklı şikayetlerde de çocuk sahibi olunabileceğini belirtti.
OBEZİTE TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIK

Acıbadem- Genel cerrahi, Obezite cerrahisi Doc. Dr. Eyüp Gemici
Acıbadem- Genel cerrahi, Obezite cerrahisi Doc. Dr. Eyüp Gemici

Bilgilendirme toplantısının son sunumunu obezite ve tedavileri konusunda Doç. Dr. Eyüp Gemici yaptı. Gemici, obezitenin aynı zamanda başka hastalıkları da tetikleyebilen çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu ifade etti. Obezitenin Avrupa’da da önemli bir sağlık sorunu olarak toplum sağlığını tehdit ettiğini anlatan Dr. Gemici, Avrupa’da yaklaşık toplumun yüzde 60’ının obezitenin çeşitli evrelerindeki sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu anlattı.
Dr. Eyüp Gemici spor sağlıklı beslenme ve diyetin önemine vurgu yaparak, obezite ile başa çıkılamayan durumlarda, metabolik ve bariatrik cerrahiye başvurmak gerektiğini ve yöntemleri anlattı. Tüp mide denilen midenin şişkin kısmının alınması, gastrik, mide bypass ameliyatlarından söz eden Gemici, bunların dışında balon ve botox yöntemlerinden söz etti. Dr. Gemici özellikle, mideye çeşitli yöntemlerle (yutma veya mideye direk yerleştirme) yerleştirilen balon yönteminin de başarılı sonuçlar verdiğini vurguladı.
Doktorlar, hastalıkların teşhis ve tedavisi, tedavi sonrası takip için uzman doktorların ve tam teşekküllü sağlık kuruluşlarının önemli olduğunu özellikle vurgulayarak, hastaların başvuracakları tibbi kurumları iyi araştırmalarını önerdiler. . Muhabirce/ Hülya Sancak- DÜSSELDORF

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Başa dön tuşu