HaberlerPolitika

“Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” belgeseli KKTC’de tanıtıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) katkılarıyla hazırlanan “Sandıktan Çıkan Tarih: Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” adlı belgeselin tanıtım programı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) desteleriyle hazırlanan “Sandıktan Çıkan Tarih: Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” adlı belgeselin tanıtım programı Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) Prof. Dr. Ümit Hassan Cumhuriyet Salonu’nda yapıldı.

"Kıbrıs'ta Çanakkale Esirleri" belgeseli KKTC'de tanıtıldı
“Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” belgeseli KKTC’de tanıtıldı

Etkinliğe KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ile davetliler katıldı.
Programda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Çanakkale Savaşlarının Türk milletinin tarihinde önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekti.
İngiltere’nin Çanakkale Savaşları sırasında Kıbrıs’ı ilhak ettiğini hatırlatan Tatar, “Kıbrıs Türkleri canları pahasına, savaş sonrası Kıbrıs’a esir olarak getirilen Türk askerlerinin bir kısmını kurtararak teknelerle Türkiye’ye gönderdi” dedi.
1.Dünya savaşı döneminde Kıbrıs’taki Türk esir kampı konu ediliyor

"Kıbrıs'ta Çanakkale Esirleri" belgeseli KKTC'de tanıtıldı
“Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” belgeseli KKTC’de tanıtıldı

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının milli devleti olduğunun altını çizdi. Töre konuşmasının devamında ise, “Özümüz de bir, sözümüz de bir, geçmişimiz de bir, geleceğimiz de bir olacaktır. Biriz, beraberiz ve hep birlikte Türk milletiyiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu da Türk milletinin şanlı tarihinde çeşitli dönüm noktaları bulunduğunu belirterek “Çanakkale Zaferi dönüm noktalarından biridir” dedi.

"Kıbrıs'ta Çanakkale Esirleri" belgeseli KKTC'de tanıtıldı
“Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” belgeseli KKTC’de tanıtıldı

Belgeselde, 1.Dünya Savaşı döneminde 1916 yılında Gazimağusa’da kurulan ve Çanakkale’de esir alınan askerlerin tutulduğu, 1920’ye kadar binlerce Türk esirin getirilmeye devam ettiği, son derece ağır koşullara sahip Türk esir kampı ve Mehmetçiğe yardım etmeye çalışan Kıbrıslı Türkler konu ediliyor.

Programda konuşmalarını gerçekleştiren YTB Başkanı Abdullah Eren Kıbrıs’ın kendileri için özel bir önem ifade ettiğini dile getirerek Kıbrıs Türklerini her daim önemsediklerini dile getirdi. Belgeselin yönetmeni Ünal Üstündağ da “Eserde emeği geçen, bana inanıp ve güvenen YTB, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğüne teşekkür ederim” dedi. Muhabirce/YTB- ANKARA

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu