Haberler

YTB Cep Rehberi`ni indirdiniz mi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye ziyaretleri sırasında işlerini kolaylaştıran cep rehberi uygulamasını (app), mobil ortama taşıdı. Yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’deki kamu hizmetleri hakkındaki tüm sorularını cevaplayan cep ehberi, yurtiçindeki vatandaşlara da önemli kolaylıklar getiriyor.

Bu güzel hizmeti biraz yakından tanıyalım:

Ücretsiz YTB Cep Rehberi

YTB Cep Rehberi adıyla marketlere ücretsiz sunulan uygulama (app) ile yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’yi ziyaretleri sırasında işlemleri daha da hızlı hale getiriliyor.

Uygulamada pasaport, gümrük, ulaşım, sağlık, sosyal güvenlik, Mavi Kart, vergi, askerlik eğitim, nüfus ve oy kullanma işlemleri gibi pek çok konuda yurtdışında yaşayan vatandaşların neler yapması gerektiği sorularına yanıtlar veriliyor.

Unutmayınız

Cep rehberi uygulamasında yer alan “Unutmayınız” bölümü yurtdışında yaşayan vatandaşlara bir çok konuda yapması gerekenlerin uyarısını vererek hatırlatıcı görevi üstleniyor. Ayrıca uygulamayı cep telefonuna indiren kullanıcılar, Türkiye’de kendilerine yardımcı olacak gerekli telefonlar, internet adresleri ve önemli mobil uygulamaların da listesine sahip oluyor

Türkiye’deki vatandaşlara da hitap ediyor

BİMER ve e-devlet hizmetleri hakkında bilgilerin yer aldığı uygulama, geniş içeriği ile yurtiçindeki vatandaşlara da hitap ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla uygulama içerisinde yer alan “Gezilecek Yerler” bölümü turizm rehberi görevini üstleniyor.

Uygulamanın bu yönü sadece yurtdışında yaşayan vatandaşlarda değil yurtiçindeki vatandaşların da uygulamaya olan ilgisini artırıyor.

Yurtiçinde seyahat eden vatandaşlar, gittikleri illerdeki turistik tüm yerlerin en güncel listesine, adres tarifi ile birlikte ulaşabiliyor. Uygulama kullanıcıların YTB ile olan iletişimini de kolaylaştırıyor. Şimdilik Android cihazlarda kullanılabilen uygulama önümüzdeki hafta İOS kullanıcılarının da hizmetine sunulacak.

Muhabirce/ ANKARA

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu