Haberler

Yetim: “Irak’taki insanlara acilen yardım edilmeli“

Kuzey Ren Vestfalya SPD Eyalet Meclis Grubu "Sorumluluk üstlenilmeli – Irak’tan hızlı bir şekilde daha fazla mülteci alınmalı" adlı önergeyi oy birliğiyle kabul etti. Önerge, önümüzdeki hafta parlamento toplantısında Yeşillerle birlikte sunulacak.

Iraklılara yardım AB'nin görevi

Önergeye göre eyalet hükümeti federal çapta özel bir programla  -tıpkı Suriye’den gelen mülteciler için yapıldığı gibi- Irak’tan daha fazla mülteci alınmasını öngörüyor. Bu bağlamda SPD Eyalet Meclis Grubu'nun Uyum Politikası Sözcüsü İbrahim Yetim şöyle konuştu:

“Irak’ta yaşanan şiddetli saldırılardan dolayı bir milyonu aşkın insan ülkesinden kaçıyor. IŞİD terör grubu acımasızca Ezidi, Hrıstiyan ve diğer sunni müslüman olmayan azınlıklara karşı vahşetini sürdürüyor. Bu insanlara yardım etmek ve onları korumak, bütün Avrupa Birliği ülkelerinin görevidir. Bundan dolayıda bütün AB ülkeleri ile bir Irak mülteci konferansı acilen şart.  

Almanya'ya gelecek olanlara kolaylık gösterilsin

IŞİD terör örgütü militanlarının uyguladığı gaddarca şiddeti kınıyoruz ve bundan dolayı da o bölgeye geniş kapsamlı yardım talep ediyoruz. Aynı zamanda ülkemize kaçmak isteyen mültecilere, kolay ve çabuk yardım edilmesini istiyoruz. Bu konuda eyalet parlamentosundaki diğer partilerin desteğini umut ediyoruz. Hep birlikte karara bağlanmış olan bu önerge Düsseldorf’tan Berlin’e güçlü ve önemli bir mesaj olabilir."

Muhabirce/ Düsseldorf

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu