Haberler

Düsseldorf yankesicilerin gözdesi

Ab-in-den-urlaub.de sitesinin yaptırdığı araştırmalara göre Almanya'nın Ruhr Bölgesi, yankesicilerin hırsızların yatağı olmuş. Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde yaklaşık 30 kentte yankesiciler cirit atıyor.

40 milyon euro'luk zarar

Yankesici çeteleri Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde özellikle Düsseldorf'a ayrıca Köln ve Dortmundt'a dadanmışlar. Bu kentler dışında Essen, Bochum, Bonn, Münster, Hamburg, Berlin, Frankfurt gibi Almanya'nın büyük kentlerini mesken tutan yankesiciler, turistlere ve yerli halka önemli derecede rahatsızlık ve zarar veriyorlar.

Güneydoğu Avrupa'dan göçün kriminal olaylara etkisi

Büyük kentlerin ana istasyonlarında, büyük alış-veriş merkezlerinde insanlar, Almanca dışında İngilizce çoğu zaman Fransızca olarak da yankesicilere karşı anonslarla uyarılıyorlar.

Almanya'da özellikle Güney Doğu Avrupa'dan (GDA) gelen göçler sonrasında, yankesicilik, hırsızlık gibi kriminal olaylarda ve dilencilikte artış olduğu söyleniyor. Yakalanabilenlerin yaklaşık yüzde 66'sı yabancı kökenli. Suça karışanların çoğu aile çeteleri, Romanya, Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk gibi ülkelerden gelenler diğer bir kısmı da Kuzey Afrika ve Güney Amerika'dan gelenler.

GDA'dan gelip soyup yine ülkelerine dönüyorlar

Güney Doğu Avrupa'dan gelenler artık AB ülkesi vatandaşı oldukları ve sınırlarda kontrol olmadığı için, çok rahat bir şekilde kamyonla malı götürüyorlar dense yalan olmaz, çünkü minibüslerle gelerek soygun mallarını yükleyip yine geldikleri ülkelere dönüyorlar ve polis maalesef pekçok olayda çaresiz kalıyor.

Çocuklara hırsızlık yaptırılıyor

Ayrıca hırsız çeteleri genellikle çocukları kullanıyorlar, çünkü onlar cezadan muaf, yakalanabilen yankesicilerin yaklşık yüzde 28'i 18 yaş altında! Pek çoğu çete-takım halinde çalışıyor, birisi "kurbanı" bir şekilde oyalarken diğeri, cüzdan, saat, cep telefonu ne varsa "yürütüyor"

6 sene öncesine göre yüzde 48 artış!

Buna göre 135.617 kayıtlı suçla, 2013 yılında kriminal olaylarda, 2012'ye kıyasla yaklaşık yüzde 16'lık bir artış var. 2008 yılına yanı yaklaşık 6 sene öncesine baktığımızda kriminal olaylarda yüzde 48'e varan bir artış söz konusu: 2008 yılında 91.000 kriminal olay kaydedilmiş.

Düsseldorf yankesici ve dilenci akınına uğradı

Ab-in-den-urlaub.de sitesinin araştırma sonuçları ilginç. Yankesicilerin en yoğun olduğu kent Düsseldorf. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin başkenti ve en zengin kenti yankesicilerin adeta istilasına uğramış durumda. 2013 yılında kentte 8299 yankesicilik olayı kaydedilmiş. Düsseldorf'u Köln ve Hamburg yakından takip ediyor.

Kalabalık mekanlar ve alanlara dikkat!

Hırsızlar özellikle kalabalı yerleri tercih ediyorlar, alışveriş merkezleri, duraklar, toplu taşım araçları, turistlerin uğrak noktaları, istasyonlar, terminaller, kalabalık yürüyüş caddeleri,  en çok bulundukları yerler.

Yöntemleri

Yolda yürürken kurbana çarpma sıkıştırma en çok kullandıkları yöntemlerden biri. Birisi kurbana çarparak, iterek, dikkatini dağıtırken diğeri eşyalarını çalıyor. Bu yöntem özellikle toplu taşım araçlarına biniş ve inişlerde, peronlarda çok uygulanıyor.

Toplu taşım araçlarında rahatsız edici derecede kurbana yaklaşılıyor, sinirlenip arkasını dönünce de yine çanta veya arka cep soyulmaya elverişli konuma geliyor,

Sandalyelere asılan eşyalar

Restoranlarda müşteriler koyu sohbetteyken, veya yemeğine konsantre olmuşken, yaklaşan yankesici, sandalyeye asılan ceket veya çantadan yürütmeyi gerçekleştiriyor.

Dilenen çocuklar

Dilenci çocuklar ellerinde bir  tabela ile mekanlara giriyor ve masaya üzerinde, neden parayı ihtiyacı olduğunu anlatan yazılı tabelayı koyuyor. Kurban tabelayı okurken çocuklar tabela altında masadaki değerli şeyleri cüzdan, telefon gib çalıp kaçıyor.

Alışveriş reyonlarında kurbana yaklaşıp bir ürün aradığını ve bulamadığını söyleyen hırsıza yardım için raflara dalan kurbanın alışveriş sepetine asılan çantası ya da cebi yine soyulmaya hazır hale geliyor.

Çiçeklerle karşılama

Yankesici çetesi çiçeklerle seçilen kurbana yaklaşıyor kendisini  selamlıyor, bir çicek veriliyor sarılıyor, kolunu omzuna atiyor, bu şekilde oyalanan kişinin iç cebine kadar uzanılabiliyor.

Taşımaya yardımcı olma

Daha çok eşyalarını taşımakta zorlana yaşlılara yaklaşan yankesici, yardım teklif ediyor, çanta taşırken de içindiki değerli eşyaları çalıyor.

Haritada yol sorma

Kentin yabancısı turist görünümünde yaklaşan hırsızlar, kişiye haritayı verip onu sorularla oyalarken soyuyorlar.

Anahtar çalma

Ev anahtarına, çanta çalarak veya sadece anahtar çalarak ulaşan kişi, kimlikteki adresten ya da takip sonucu kişinin nerde otrduğunu öğreniyor ve kolayca eve girip soygunu gerçekleştiriyor.

Polise mutlaka haber verilmeli kartlar iptal edilmeli

Sigortalar yankesicilerin verdiği zararı karşılamıyor. Yankesiciyi hırsızı bulma oranları çok düşük de olsa yine de her hırsızlık polise bildirilmeli.Çalınan banka kartları ise acilen kartlar iptal edilmeli ki hesaptan para hareketleri olursa banka zararı karşılasın.

Cep telefonları çalındığında da hemen müşteri hizmetlerinden telefonun çalındığı bildirilmeli ve simkart iptal edilmeli.

Yakalanma oranları çok düşük

Cep telefonu cüzdanı çantası çalınan, deyim yerindeyse üzerine bir bardak soğuk su içmeli çünkü Almanya genelinde suçluların sadece yüzde 5,7'si yakalanabilmiş.  

Önemli numaralar

Soyulan kişiler bu numaraları bir yerde saklamalı ve gerektiğinde aramalı: Telefonu çalındıysa ilgili şirketin müşteri hizmetleri aranmalı: E-Plus: 0177/1000, Vodafone: 0800/1721234, o2: 01805/624357, T-Mobile: 0180/3302202,

Kredi kartları çalındıysa her kartın kendine özgü numarası var: Visa: 0800/8149100,  EC-Karten: 0180/502102, Mastercard: 0800/8191040, Diners Club: 01805/911507, Genel iptal /Sperr-Notruf: 116116.

Haber-yorum/ Hülya Sancak

Kaynak: ab-in-den-urlaub.de

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu