Haberler

Yerel siyasete katılın

Kuzey Ren Vestfalya (KRV)'da faaliyet gösteren Yerel Siyasete Yeşil Alternatif adlı dernek, Heinrich Böll Vakfı ile birlikte Düsseldorf'ta bir  seminer düzenleyerek, göçmen kökenlilere yerel siyasete katılım çağrısı yaptı.

Yerel Siyasete Yeşil Alternatif Derneği Eğitim Birimi Sorumlusu Gönül Eğlence, göçmen kökenlilerin, derneklerde, çeşitli platformlarda etkin olduklarını, ama siyasette pek katılımcı olmadıklarını belirterek, dernek olarak partiler üstü bir konsept geliştirdiklerini, yerel siyasetçilere eğitim verdiklerini ve konseptlerinin herkese açık olduğunu ifade etti.

Konseptin amacı, göçmen kökenlileri siyasete özendirmek ve katılımcı olmalarını sağlamak. Dernek talep üzerine, düzenlenen toplantılarda göçmenleri siyaset ve siyaset kurumları ile ilgili bilgilendiriyor.

Karar mekanizmalarına katılın

Düsseldorf kentindeki toplantıyı Yeşiller Düsseldorf  teşkilatı düzenledi. Toplantıya, parti yetkilileri, çeşitli derneklerden katılımcılar ve Birlik/90 Yeşiller NRW Milletvekili Arif Ünal da katıldı. Düsseldorf teşkilatından  yöneticiler Yeşiller Düsseldorf teşkilatını tanıtıp, genel olarak parti yapısını, organlarını ve işleyişi anlattılar.  

Siyasetle ilgi duyanlar öncelikle hangi partiye ilgi duyduklarını belirlemeli. Daha sonra partiye başvurup çalışmaları izlemeli, bu şekilde  parti içinde aktif ya da pasif görev almak istediğine karar verdikten sonra, kendisi de çalışmalara katılmalı diyen  Gönül Eğlence "Göçmen kökenli insanlar birtakım derneklerde aktifler, bu da güzel. Ancak oraları karar verilen yerler değil. Yerel siyasette karar merkezi olan partiler. Göçmenlerin karar mekanizmalarının olduğu yerlere yani siyasete katılmalarını teşvik etmek istiyoruz" şeklinde konuşarak,  göçmenleri siyasi partilere katılmaya davet etti.

Muhabirce/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu