Haberler

Yeni yönetimle ilk kahvaltı

TSD Duisburg 26 Mayıs Pazar günü, yeni yönetimiyle geleneksel kahvaltısını Alte Feuerwache Duisburg’ta (eski itfaiye reviri) yaptı.

Derneğin 26. olağan genel kurulunda 20 Nisan tarihinde seçilmis olan yeni yönetim kuruluyla yaptığı ilk kahvaltıda gündemdeki konular da tartışıldı. Kahvaltıya katılanlar bol çeşitli açık büfeden kahvaltılarını aldıktan sonra samimi bir atmosferde hem yemeklerini yediler, hem de sohbet ettiler. Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu'na (HDF) bağlı Türk Sosyal Demokratlar Derneği Duisburg (TSD Duisburg Derneği) Başkanı Muammer Yalçın kısa bir giriş konuşması yaptı ve sözü katılımcılara bıraktı.

Tartışılan konular arasında Duisburg ve çevresinde yapılan kitap fuarları da vardı. Fuarlara katılım ve şekli üzerine yapılan konuşmalarda bazı kitap fuarların dini kitap ağırlıklı olduğu katılımın yüksek olduğu konusuna değinildi. Bazı toplumsal yapıların kitap fuarlarında sunulan envantere yansıdığı, kitap fuarlarının bağımsız yapilabilmesinin gerektiği konusunda mutabakata varıldı.  

Din istismarı

Sohbetin büyük bir bölümünde dünya siyaseti üzerine konuşuldu. Türkiye siyaseti ağırlıklı olarak ele alındı. Siyasette dinin bir istismar aracı olarak nasıl kullanıldığı, buna karşı nasıl hareket edilebileceği üzerinde duruldu. Mülheim'dan (Ruhr) gelen Orhan Köroğlu "Dincilerle tartışırken dînî bilgiye sahip olarak tartışmak daha iyi sonuçlar getirecektir." tavsiyesiyle sohbete katkıda bulundu.

Dernek çalışmaları

Derneğin gelecekte nasıl çalışmalar yürütebileceği, gençlerde görülen siyasi konulara uzaklığın nasıl kırılabileceği oturumun son bölümünde daha da somutlaştırılarak görüşüldü. Serap Ergün herkesin kendini tanıttığı tanışma faslında, kendisinin Reiki ustası olduğunu ve kadınlarla dernekte meditasyonla birlikte içine kapanıklıktan kurtulmaları için yardımcı olunabileceği, karamsarlıktan pozitif düşünceye geçiş çalışmaları yapılabileceğini anlattı.

Fikir alışverişi

Buna benzer başka somut öneriler çogalınca, başkan Muammer Yalçın oturumu kapatırken bir dahaki kahvaltıya (her ay Alte Feuerwache’de kahvaltı yapılıyor) somut proje önerileriyle gelinmesini rica etti. Diğer tüm etkinliklere de herkesi beklediğini, ilerki zamanlarda derneğin bürosu ve lokalinin oldugu "Alte Feuerwache"de güzel çalışmaların hep birlikte yapılabileceğini yineledi.

Dernek lokali

Alte Feuerwache, Friedenstr. 5, 47053 Duisburg

Yusuf Bal/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu