Haberler

VHS Ahlen`den Ebru kursu

ebru- nazarlikEbru renkleri suda dans ettirme sanatı. Yüzyıllar öncesi Orta Asya`da ortaya çıkmış ve altın çağını 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamıştır.

Bu Sanat Avrupa`da “Türk kağıdı”‚ “Mermerimsi kağıt” olarak tanınmıştır.

Geleneksel Türk el sanatı

Su üzerine birbiri içine geçmiş, ancak karışmamış, gözle  ayırt edilebilecek şekilde duran renk ve şekillere “ebru” denir.

Ebru sanatıSanat olarak ebru, kitreli su üzerine serpilen boyalarla bezenmiş kağıttır. Su üzerine serpiştirilen sıvı boyanın rastgele oluşturduğu şekillere müdahele edilmesiyle ortaya çıkan motifler, su üzerine serilen kağıda aktarılarak kurutulur.

Ebru sanatının diğer bir özelliği de geleneksel Türk el sanatlarından olmasıdır. Anadolu insanının zevk ve dehasını gösteren klasik el sanatlarından biridir.

Ahlen VHS`de Ebru atölyesi

Bu Sanatın Ahlende tanıtımı, uygulaması ve yaşaması için VHS Ahlen (Halk Eğitim Merkezi) bir Haftasonu Atölye Çalışması ( Kursu-Workshop ) düzenleniyor.

Kursu düzenleyen VHS Çalışanı Christine Klang  “Ebru sanatına Avrupa ve Amerika`da büyük ilgi var.Türkler arasında da  bu sanata gerekli ilgi gösterileceğini düşünerek bu kursu düzenliyoruz. Avrupa ve Amerika, Ebru sanatını Türklerden öğrenmelerine rağmen, onu en güzel şekilde değerlendirmiş, geliştirmiş ve  günümüz teknolojisi ile daha da ileriye götürmüşlerdir. Ebru sanatını artık tekstil, deri ve seramik gibi ürünlerde görmek mümkün. Orijinalliğini bozmadan kendine  has metodlarla bu sanat sayesinde büyük bir  bir döviz girdisi kazanç sağlamışlardır.” dedi.

VHS Ahlen - Ebru kursuMalzemeler kurs hocasından

Ebru içın gerekli malzemeler kursu verecek olan Do.Dr. Yusuf Ayar tarafından getirilecek. Malzeme ücreti 15-20 euro arasında.

Kurs tarihleri

24.10.2015, Cumartesi Saat 10.00-16.00

25.10.2015 , Pazar Saat 10.00- 16.00 

Yer: VHS Binası, Eski Belediye Binası, Markt 15, 3.Kat- Oda 3

Katılım Ücreti : 2 x 16 Ders Saati 47,-  euro  / İndirimli Ücret 26, euro

İrtibat için tel: 02382- 59436

Muhabirce/ Ahlen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu