Haberler

Göçmenler Ahlen İtfaiye`ye

Feuerwehr NRW- KRV İtfaiyeKuzey Ren Vesfalya İçişleri Bakanlığı, Ahlen Belediyesi Uyum Ekibi ve Ahlen Şehir İtfaiyesi`nin “Feuerwehren” adlı ortak projesiyle İtfaiye teşkilatı göçmenlere açılıyor.

Ahlen Ana İtfaiye Binası Konferans Salonunda yapılan ve KRV İçişleri Bakanlığı Proje Sorumlusu Christine Koss ile Ahlen Belediyesi Uyum Ekibi Proje Koordinatörü Mehmet Tanlı`nın da hazır bulunduğu toplantıda proje itfaiye personeline tanıtıldı.

Göçmen itfaiyecilere ihtiyaç var

"Feuerwehren" proje ekibiChristine Koss projenin basamaklarını detaylı biçimde tanıttı. Ahlen İtfaiye Müdürü Walter Wolf ise kendi personeline yönelik yaptığı konuşmada  “Almanya`da diğer kurumlar gibi bir çok nedenle bizim de artık göçmenlere açılmamız, kendimizi tanıtmamız ve uzun vadede onlardan gençleri önce gönüllü itfaiye eri olarak kazanmamız gerekiyor. Zaman ve şartlar bunu gerektiriyor” dedi.

Christine Koss “Projemiz 3 yıl sürecek. Adım adım ilerleyip uygulamaya geçeceğiz. Önce Alman itfaiyesinin yapılanmasını işleyişini görevlerini gönüllü itfaiyeciliği Ahlen Belediyesi ve göçmen derneklerinin yardımlarıyla göçmenlere anlatacağız. Daha sonra da STK`larda toplum bilgilendirme toplantıları yapmak istiyoruz. Son aşamada da istekli göçmen gençleri gönüllü itfaiye eri olma yolunda eğiteceğiz” dedi.

İtfaiyecilik kutsal bir görevdir

Feuerwehren in NRW
Projede Ahlen Belediyesi adına görev alan Mehmet Tanlı da “İtfaiye bir kamu kurumudur. Oralarda göçmenlerin bulunması sevindiricidir. Gençlerimizin gönüllü itfaiyecilik eğitimi almasını destekleyeceğiz. Projeye büyük önem veriyoruz. Ahlendeki  derneklerin, ailelerin, vatandaşlarımızın kendilerinede faydası olacak bu projeyi sahiplenmeleri gerekiyor. Ayrıca itfaiyecilik onurlu bir meslektir. Afet anlarında bazen 24 saat boyunca, insanların ve tüm canlıların yardımına koşmak kutsal bir iş olsa gerek” dedi.

Muhabirce/ Ahlen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu