Haberler

Ve BIG geliyor

Bugün Düsseldorf Eyalet Parlamentosu'nda yapılan oturumda 22 eylülde yapılacak olan 18. federal seçimlere katılma hakkı kazanan partiler ve listeleri açıklandı. BIG (Bündnis für Innovation und Gerechtigkeit- Yenilik ve Adalet için Birlik) Partisi de federal seçimlere girmeye hak kazandı.

Destek imzası gerekiyorduHaluk Yıldız ve Mümün Uluç

BIG (Yenilik ve Adalet Partisi)'in seçimlere katılabilmesi için destek imzalarına ihtiyacı vardı. Parti, 2352 geçerli destek imzasını da toplayarak 12 kişilik liste ile seçim kuruluna başvurdu ve seçime katılımı onaylandı. BIG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız ve BIG Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV) teşkilatından, Mümin Uluç, Hüseyin Polat, Genel Başkan Haluk Yıldız ile birlikte, seçime katılacak partilerin ve adaylarının isimlerinin açıklandığı KRV Eyalet Parlamentosu'ndaki oturuma katıldı.

BİG (Adalet ve Yenilik Partisi) Genel Başkanı Haluk Yıldız, 2010 yılından beri 8 seçime katıldıklarını ve bunun katılacakları 9. seçim olduğunu belirterek "Aslında burada bir tarih yazıyoruz. Belki de Avrupa'da bir ilki gerçekleştiriyoruz. İlk defa Türkiye kökenlilerin ağırlıkta olduğu bir parti, Almanya'da genel seçimlere katılıyor. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Bu uzun soluklu bir süreç" diyerek, kararlı ve istikrarlı olduklarının altını çiziyor.

Haluk Yıldız (sol) ve Mümün UluçAlternatif olmak istiyoruz

BIG 2010 yılında Almanya'da, ağırlıklı olarak Müslümanlar tarafından kurulan ilk parti. Yönetimde de daha çok Türkler var.

Daha çok Türklere yönelik çalışıyorsunuz, Almanlara yönelik çalışmayı düşünmüyor musunuz diyorum…

Genel Başkan Haluk Yıldız, öncelikle kendi insanlarımızın ilgisini çekmek istiyoruz, onlara burada bir alternatif sunmak istiyoruz diyor.

Ruhr Bölgesi'nin tanınmış iş adamlarından ve dernek yöneticilerinden Mümin Uluç da BIG Partisi'nin KRV yönetim kurulunda. Mümin Uluç BIG'in herkesi kucaklayan, herkese açık bir parti olduğunu söylüyor ve herkesi siyasete katılmaya davet ediyor. "Neredeyse 5000'e yakın dernek var ama ilk defa kendimize ait bizi ifade eden bir parti kuruldu, destek olmak gerek" diyor.

İhtiyaç vardı

Böyle bir partiye ihtiyaç vardı diyor Mümin Uluç, "Yaklaşık 10 yıl içinde Türkiye kökenli seçmen sayımızda ikiye katlanacak, oBIG Yön.Kur. Üyesi Mümün Uluç zaman daha büyük bir oy patansiyeline sahip olacağız. Bunları göz önüne alınca gençlere örnek olmak, onları siyasete çekmek, önlerini açmak istedik" diyor

Neden böyle yeni bir parti neden yerleşik Alman partileri değil diyorum…

"Bu partide kendimizi daha iyi ifade edebiliriz, parti programı bize uyuyor. Burada şöför de, benzini koyan da, biziz. Burada lokomotif bizde. Diğer partilerde çok fazla söz sahibi olunamıyor. Bu yeni bir parti ve 3 senelik geçmişi olmasına rağmen aldığı oylarla kendisinden söz ettiren bir parti" diyor ve ekliyor Uluç: "Yolumuzun açık olduğunu düşünüyorum."

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu