Haberler

Vatan için eylem birliği

Duisburg merkezli Dialog für Frieden e. V. (Barış İçin Diyalog Derneği), ilki Kamp-Lintfort`ta yapılan toplantının devamı olarak, Duisburg`ta ikinci bir toplantı düzenledi. 
Çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kişilerin, katıldığı toplantıda, 2015 yılında “Ermeni Soykırımı” iddialarına karşı yapılabilecek eylemler konuşuldu.

Milli dava uğruna eylem birliği

Dialog für Frieden e. V. Derneği`nin çağırısı üzerine Dr. Ali Söylemezoğlu`nun yönetiminde Avrupa Türk Birliğinin (ATB) Duisburg’taki lokalinde yapılan toplantıda katılımcılar, siyasi görüş farklarını bir yana bırakarak, Almanya ve Avrupa`da son yıllarda yoğun bir şekilde gündeme getirilen “Ermeni Soykırımı” iddilarına karşı eylem birliği konusunda kararlı olduklarını vurguladılar.

Ermeni meselesinin milli bir dava olduğunu belirten katılımcılar, vatanseverlerin konuya elbirliğiyle sahip çıkması gerektiğini ve bu bağlamda başarılı olabilmek için her türlü görüş ayrılığının bir kenara bırakılması gerektiğini ifade ettiler.

Büyük devletlerin oyunu

Katılımcılar, Ermeni Soykırımı iddialarının perde arkasında bir takım büyük devletlerin çıkar oyunlarının bulunduğunu, Ermenilerin bu büyük devletler tarafından kullanıldığını, asıl hedefin Türkiye’yi zayıflatmak ve dünya kamuoyunda Türkiye aleyhine bir ortam yaratmak olduğunu vurguladılar.

Dr.Ali SöylemezogluÖzellikle gençler bilgilendirilmeli

Avrupa`daki vatanseverlerin Ermeni Soykırımı iddilarına karşı etkili bir biçimde seslerini yükseltebilmeleri için eylem birliği kararı alınırken, yapılması gerekenler arasında, Avrupa’daki Türk kamuoyunun ,özellikle de gençlerin bu konuda bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekildi.

Eylem tarihleri belirlendi

Yapılacak işer arasında konuyla ilgili Almanca ve Türkçe yayınların hazırlanması, konferansların düzenlenmesi sıralanırken, Ermeni meselesiyle ilgisinde önemli tarihlerde çeşitli yerlerde eylemler yapılması kararlaştırıldı. İlk olarak  28 Ocak 2015’te İsviçre – Doğu Perinçek davasının görüleceği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin (AİHM) bulunduğu Strazburg şehrinde mümkün olduğu kadar geniş katılımla bir eylem düzenlenmesi planlandı.

Ermenistan’ın Azerbaycan`da Hocalı katliamını yaptığı ve Azerbaycan topraklarını işgal ettiği tarih olan 21 ve 22 Şubat`ta ise dünyanın her yerinde Ermenistan temsilciliklerine siyah çelenk bırakılması, Azerbaycan temsilciliklerinine ise dayanışma ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi diğer bir eylem olarak gündeme getirildi.

Ayrıca, 15 Mart 1921’de Talat Paşa’nın bir Ermeni suikastçi tarafından katledilmesini ve ASALA tarafından katledilen diplomatlarımızı anmak üzere 15 Mart 2015 günü Berlin’de merkezi bir yürüyüş düzenlenmesi de önerilen eylemler arasında.

24 Nisan`da temsilcilikler önünde nöbet

Ermenilerin 24 Nisan gününde temsilciliklerimiz önünde yaptıları protesto mitinglerine karşı dünyanın her yerinde başkonsolosluk ve elçilikler önünde toplu olarak bayrak nöbeti tutulması da eylem planları arasına alınırken ASALA tarafından katledilen Türk diplomatlarının ve Ermeni milisleri tarafından 1.Dünya Savaşı`nda ve 1992’de de Azerbaycan’da Ermeniler tarafından yapılmış katliamların fotoğraflarıyla, Avrupanın çeşitli şehirlerinde sergiler düzenlenmesi de gündeme alındı.

10 Ocak`ta yeni bir toplantı

Katılımcılar, bu eylem birliğine bütün Türk kuruluşlarının ve ilgi duyan herkesin katılmasını sağlamak için 10 Ocak 2015 Cumartesi günü saat 17:00’de Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği lokalinde (Günterstr. 11, 47226 Duisburg, Tel: +49 2065 256860) 3.bir toplantı düzenlenmesine karar verdiler. Geniş bilgi www.dialogfurfrieden.org adresinde.

4 Ocak 2015 günü toplantıya katılanlanlar

Avrupa Türk Birliği (ATB) Genel Başkan vekili İbrahim Doğancı, Avrupa Türk Birliği (ATB) Merkezi`nden Rahmi Koca, Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği e. V. Başkanı Levent Taşkıran,  Köln ve Çevresi Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu`ndan Rehan Gündoğmuş, Celal Öztürk, Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi adına Dursun Arı, Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği II.Başkanı Muhterem Kurt, UETD Duisburg Bölge Başkanı Bekir Sipahi, Hagen Demokratik Türk Birliği Başkanı Şükrü Budak, Aydoğan Gül, , Dialog für Frieden e. V. Başkanı Dr. Ali Söylemezoğlu, sekreter Dipl. Ing. Arch. Ümit Rahmi Tuncel, BIG partisi, Neuss Başkanı Ahmet Tuzkaya, Osman Topçuk, Eğitimci-Yazar Bahri Akalın, Murat Akkaya, Öğretmen-Yazar Bahattin Gemici, Atatürkçü Yaşam Derneği (AYD) Sauerland ve Çevresi e. V. Başkanı Dilara Gürsoy, Hasan Şahin. 

Hülya Sancak/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu