Haberler

Ustalığın yolu bilgiden geçer

Türkçe olarak hazırlanan INTRA-Mesleki Eğitim Rehberi, velileri, gençleri ve toplumsal kanaat önderlerini Almanya´daki mesleki eğitim sistemi hakkında bilgilendiriyor. Başka dillere de çevrilmesi öngörülen yayın, Federal İş Ajansı´nın Düsseldorf´taki Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Direktörlüğü´nde tanıtıldı.

Göçmen kökenliler, uzman personel açığının kapatılması konusunda büyük bir potansiyel sunuyor. Bunun yanı sıra göçmen kökenlilerin mesleki eğitim sistemine daha iyi bir biçimde dahil edilmesi, çokkültürlü bir arada yaşamın güçlendirilmesi bağlamında da anlam taşıyor. Söz konusu potansiyelin kullanımını güçleştiren pek çok faktörün arasında bilgi ve motivasyon eksikliği önemli rol oynuyor.

INTRA 3 yıl önce kuruldu

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı çalışanları Cem Şentürk ve Yunus Ulusoy tarafından üç yıl önce temelleri atılan „INTRA-Kültürlerarası İletişim ve Çalışma İnisiyatifi“ kamuoyuna dönük çalışmalarla göçmenlerin mesleki eğitime dair bilgi ve motivasyon seviyelerini yükseltmeyi hedefliyor. Gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyet gösteren inisiyatif, Federal İş Ajansı Kuzey Ren Vestfayla Direktörlüğü ile iş birliği içerisinde hazırlanan INTRA-Mesleki Eğitim Rehberi ile konuya dair kullanışlı bir bilgi demeti sunmayı ve Alman eğitim sistemi ve iş piyasasına dair kavramların Türkçe'de yerleşmesine katkı sunmayı hedefliyor.

Mesleki eğitim önemli

Yayının kamuoyuna tanıtım toplantısında konuşan Federal İş Ajansı  Direktörlüğü Temel Güvenceler Dairesi Genel Müdürü Peter Jäger „Türk kökenli yurttaşlarımıza ilişkin bilgi aktarımı ve tecrübe kazanımı bu iş birliğinin arka planında yer alıyor. Okulunu yarıda bırakanları, ailelerini, Türk toplumundaki kanaat önderlerini ve elbetteki Türk kökenli işadamlarını, ikili mesleki eğitimin avantajlarından yararlanma konusunda kazanmak istiyoruz. Mesleki eğitim, uzman personel ihtiyacının karşılanması, uyum sürecinin ilerletilmesi ve işsizliğe karşı bir güvence edinilmesi bakımından belirleyici bir katkı sunuyor. Bundan eyaletimiz Kuzey Ren Vestfalya`ya, ya da başka bir deyişle hepimiz faydalanıyoruz.“ dedi.

Tamamlanmış bir mesleki eğitimin işsizlik karşısında en iyi güvence olduğunun altını cizen TAM Vakfı Genel Müdürü Dr. Andreas Goldberg ise „İnsanların bu konudaki hassasiyetlerini arttıran her türlü faaliyet, genç insanları daha iyi ve güvenli bir geleceğe taşımaktadır“ dedi.

INTRA bilgi transferini güçlendiriyor

Kültürlerarası iletişimde dil şeçiminin önemini „Göçmenlerle iletişimde sadece lisan değil, hedef kitleye uygun dil kullanımı da büyük önem taşıyor“ sözleriyle açıklayan Yunus Ulusoy, INTRA´nın temel görevlerinden birinin kamusal kuruluşlar ile göçmenler arasındaki bilgi transferini güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Federal İş Ajansı Kuzey Ren Vestfalya Direktörlüğü´nün Göçmenler Sorumlusu Sefer Öncel ise TAM Vakfı ve INTRA ile işbirliklerinden duydukları memnuniyeti dile getirirken “INTRA ile birlikte medyada mesleki eğitim haftalarını ve bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz rehberi hazırladık. Bu ürün ve tecrübeleri geliştirerek başka hedef gruplarının da kullanımına sunmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

INTRA-Mesleki Eğitim Rehberi dokuz ana başlık ve üç bilgi kutucuğuyla, Almanya´daki eğitim sisteminden, mesleki eğitimin türlerine, kamu sektöründe mesleki eğitimden yabancı diplomaların tanınmasına kadar pek çok önemli konuda bilgiler sunuyor. 

Kavramlar bilgilendirmede önemli

Türkçe olarak hazırlanan yayının, temel hedeflerinden biri de, istihdam piyasası ve eğitim sistemine dair teknik terimlerin Türkçe´de tekilleştirilmesine katkıda bulunmak. „Farklı terimlerle veya yanlış kelimelerle yapılan çeviriler nedeniyle bilgilendirme kampanyaları, hedeflerinin tam aksine, daha fazla kafa karışıklığına yol açıyor“ diyen Cem Şentürk, kavramların tekilleştirilmesinin, çok dilli bilgilendirme çalışmalarının verimliliğinin arttıracağına işaret etti. INTRA Mesleki Eğitim Rehberi´nde kullanılan tüm teknik terimler parantez içinde Almanca orijinalleri ile birlikte aktarılıyor.

10.000 adet basılan INTRA-Mesleki Eğitim Rehberleri ücretsiz olarak Federal İş Ajansı Kuzey Ren Vestfalya Direktörlüğü veya [email protected] adresinden sipariş edilebilir veya www.intra-info.de adresinden indirilebilir.

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu