Haberler

UETD`den hükümete destek

Mayıs ayı sonunda Taksim'de başlayan ve giderek Türkiye'deki farklı illere de yayılan Gezi Parkı eylemleri, Avrupa'da da yankı buldu. Her yer Taksim her yer direniş" sloganıyla Taksim'le dayanışma eylemlerinin yanısıra, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından cumartesi günü ilk defa Avrupa'nın değişik kentlerinde Ak Parti hükümetine destek toplantıları düzenlendi, basın açıklaması okundu.

UETD Ruhr Bölge Teşkilatı tarafından Almanya'nın Duisburg, Essen, Gelsenkirchen şehirlerinde düzenlenen toplantılarda, ortak bir basın açıklaması okundu. Toplantılara, UETD Ruhr Bölge Başkanı Muharrem Uslubaş, Ruhr Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Gelsenkirchen UETD Başkanı Erol Yukarıbaş, UETD Kadınlar Kolu Başkanı Mediha Kara, Asiye Bilgin UETD Köln MYK Üyesi, Asiye Bilgin UETD Essen Kadınlar Kolu Başkanı, Ruhr Bölgesi Ar-ge Birim Başkanı Arzu Kılıçoğlu katıldı.

Basın açıklamasında, "Demokrasiye ve istikrara kasteden, toplumsal huzuru bozan ve taleplerini şiddete başvurarak dile getiren marjinal gruplara (yönelik) hiç bir surette müsamaha gösterilmemelidir. Devlet olmanın gereği olarak kamu düzeninin tesis edilmesini son derece önemli buluyoruz" dendi.

Açıklamadan bazı alıntılar şöyle:

Demokrasinin temeli, hükümetlerin halkın tercihiyle gelip gitmesidir. Sokakta yapılacak taşkınlıklar ve kanuna karşı hareketlerle iktidarları değiştirme yöntemi elbette anti-demokratiktir. Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Ana muhalefet partisinin sokaktan medet ummasını Avrupalı vatandaşlar olarak bizler anlamakta güçlük çekiyoruz. Ancak bu millet artık demokrasinin kesintiye uğramasına müsaade etmeyecektir.

Son on yılda Türklere karşı 300 bine yakın aşırı sağcılık merkezli suçlar işlenirken sukut edenler, Stuttgart’da gözü kör olan öğretmeni görmek için gözlük bulamayanlar, G8 zirvesinde Londra sokaklarında süründürülenleri görmeyenlerin Türkiye ile ilgili yanlı tutumlarını anlıyoruz.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli vatandaşlar olarak, Türkiye’de hükümeti bir kesimin şiddete başvurarak baskı altına alma çabasının, yine iktidarın 11 yıl içinde genişlettiği ve dünya standartlarına ulaştırdığı demokratik standartlar içinde alacağı önlemler ve yeni anayasanın yapımı sürecine bütün partilerin aktif katılımı aracılığıyla karşılanacağını biliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Muhabirce/ Duisburg-Essen-Gelsenkirchen

Fotograflar: Mustafa Tığlı

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu