Haberler

Türkiye’den mezun oldular bakan oldular

Hajredin Kuci- KosovoFurkan Cako- Makedonya

Siyasi ve ekonomik alanda bölgesel bir güç haline gelen Türkiye, uluslararası eğitimde de bölgesinde önemli bir üs haline geldi. Türkiye’nin yüksek öğrenimde önemli bir üs haline geldiğinin en önemli göstergesi ise, Türk üniversitelerinde okuyan uluslararası öğrencilerin kendi ülkelerinde devlet kademelerinde geldikleri pozisyonlar.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) koordine ettiği Türkiye Bursları ile Türkiye’deki üniversitelerde okuyan birçok öğrenci, kendi ülkesinde bakan, diyanet işleri başkanı ya da bürokraside önemli yerler işgal ediyor. Türkiye’den mezun olan ve devlet kademelerinde önemli yerlere gelen bu öğrenciler, aynı zamanda Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyor.

Adalet ve dışişleri bakanları Türkiye’den

Salmir Kaplan- Bosna HersekHüseyin Al Mwinyi- TanzanyaÖrneğin, Kosova’da 2012 yılına kadar Başbakan Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı yapan Hajreddin Kuçi ile Arnavutluk eski Adalet ve Dışişleri Bakanı Aldo Tonin Bumçi Bilkent Üniversitesi mezunu. Halihazırda Bosna-Hersek Kültür ve Spor Bakanlığı yapan Salmir Kaplan İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmuş bir siyasetçi. Halen ülkelerinde bakanlık yapan ve Türkiye’den mezun olmuş diğer siyasetçiler ise Tanzanya Savunma Bakanı Hussein Ali Mwinyi ve Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako.  Tanzanyalı Bakan Mwinyi Marmara Üniversitesi’nden, Makedonyalı Bakan Çako ise Gazi Üniversitesi mezunu. Türkiye’den mezun olup da ülkesinde bakanlık yapmış bir diğer isim ise Afganistan’dan. Afganistan eski Dışişleri Bakanı Rangeen Dadfar Spanta ise Ankara Üniversitesi’nden mezun.

Arnavutluk diyaneti Türkiye mezunu Bruçai’ye emanet

Türkiye’den mezun olup ülkesinde dönen öğrenciler sadece siyasette değil, bürokrasi ve akademide de önemli yerlere geliyor. Örneğin Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanlığı’nı yürüten İskender Bruçai de Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Yine Azerbaycan’ın IMF ve Dünya Bankası’ndaki Temsilcisi Azer Mursagulov da Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuş.

Kosova anayasa mahkemesi başkanı Bilkent’ten mezun

Urban Rusnak- SlovakyaEnver Hasani- KosovaYine Türkiye’de öğrencilik yapan ve ülkesinde önemli mevkilere gelen bir isim ise Kosova Anayasa Mahkemesi Başkanı Enver Hasani. Başkan Hasani de Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmuş. Aynı şekilde Ankara Üniversitesi’nde öğrencilik yapan Slovakyalı Urban Rusnak da, kendi ülkesinde Enerji Komisyonu Genel Sekreterliği’ni yürütüyor. Rusnak daha önce de Ankara Büyükelçiliği yapmıştı. Türkiye’den mezun olup da önemli yerlere gelen öğrencilerden Endonezyalı Komaruddin Hidayat ve Pakistanlı Javaid Laghari ise ODTÜ’den mezun. Hidayat ülkesinde Jakarta İslam Üniversitesi’nin Rektörlüğü’nü yaparken, Laghari ise Pakistan parlamentosunda senatörlük ve Pakistan Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. yaptı.

Türkiye referans ülke oldu

Iskender Brucai- Arnavutluk

Öte yandan Türkiye’nin uluslararası öğrencilere yönelik devlet burslarını yürüten Başbakanlığa bağlı YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye’deki üniversitelerden mezun olup da ülkesinde önemli yerlere gelen öğrencilerin kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, bunun Türkiye’nin gücünü ortaya koyduğunu söyledi. Başkan Bülbül, Türkiye’nin yüksek öğrenimde bölgesinde referans ülke kabul edildiğini ifade ederek, Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin kendi ülkelerinde önemli yerlere geldiğini kaydetti.

Kendi hesabına okuyan öğrenci daha fazla

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret BülbülTürkiye’de sadece YTB’nin burslarıyla değil, kendi hesabına birçok uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü ve hatta kendi hesabına eğitim görenlerin sayısının burslu öğrencilerden çok daha fazla olduğunu belirten Bülbül, “Ülkemizde yaklaşık 60 bin civarında uluslararası öğrenci eğitim görüyor. YTB’nin bursuyla okuyan öğrenci sayısı ise 15 bin civarında. Biz yılda 5 bin öğrenciyi burslandırıyoruz. Ancak bize geçen yıl 176 ülkeden 150 bine yakın başvuru oldu. Bu da ülkemizin eğitimde bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor” dedi.

Bu yıl 200 binden fazla başvuru beklediklerini kaydeden Bülbül, amaçlarının kendi hesabına okumak isteyen daha fazla öğrenciyi Türkiye’ye çekmek olduğunu, bunun için Türk üniversitelerinin yurtdışında tanınmasına yönelik çaba sarfettiklerini söyledi.

Muhabirce/Ankara

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu