Haberler

Türkçe rock

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde müzisyenler inisiyatifi (IKM-GE EV) tarafından düzenlenen rock festivaline katılan Rüzgar grubu Almanlara Türkçe şarkılar söyledi. 

Gelsenkirchen'deki Consol Tiyatro'da düzenlen ve üç gün süren rock festivaline ilgi yoğundu ve sahne gösterilerinden, performanslardan oluşan etkinlikte pek çok milliyetten insan biraraya geldi.

25 grubun katıldığı festivalde profesyonel grupların yanısıra kendini tanıtmak isteyen amatör gruplar da sahne aldı.

Rüzgar esti

Festivaldeki küçük sahnede Gelsenkirchen Buer Müzik Grubundan gençlerin oluşturduğu Rüzgar adlı grup seslendirdikleri Türkçe parçalarla dinleyenleri büyüledi. Fatih Tulumcu'nun çalıştırdığı grupta ayrıca Doğan Şen, Emre Kocakavuk, Dilek Yalçınak, Utku Kılınç yer alıyor. Bu yil Abitur yapan ve not ortalamaları 1,4 olan gençler müzikle uğraşmayı sevdiklerini ve Türkçe şarkıları çalıp söylemeyi ayrıça sevdiklerini ifade ediyorlar. Sevilen türküleri ve pop müziği parçalarını gitar eşliğinde ve kendilerine özgü tarzlarıyla yorumlayan Rüzgar grubu festivale katılan tek Türk grubuydu.

Gençlere müzik kursu

Rüzgar'ın içinden çıktığı Buer Müzik grubu 3 yıl önce Gelsenkirchen'de kurulmuş. Yabancılar Meclisi Başkan Yardımcısı Nezahat Kılınç ve eşi Aydın Kılınç gençlerle ilgileniyor. Onların çeşitli etkinliklerde yer almasını konserler vermesini sağlıyorlar. Gençlerin müzik kurslarında, boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirdiklerini belirten Kılınç, kurslarda gitarın yanısıra bağlama ve vurmalı çalgılar da öğretildiğini söylüyor. Nezahat Kılınç, gençlerimiz okulda başarılı oldukları gibi, bu tür sosyal etkinliklerle de kendilerini geliştiriyorlar, daha iyi iletişim kuruyorlar, özgüvenleri artıyor, Türkçeleri gelişiyor, diyerek sosyal angajmanın da okul başarısında önemli olduğunu vurguluyor.

Rüzgarın solisti Doğan Şen, hem eğlendiğini hem de Türkçe şarkı söyleyerek Türk müziğini Almanya'da kendi yorumlarıyla tanıttıklarını ifade ediyor. Gitar çalan Emre ise 5 yıldır gitar çaldığını, Türkçe müzik yapmayı sevdiğini söylüyor.

Rüzgar sayesinde Almanya'nın Gelsenkirchen kentindeki rock festivalinde, kısa bir sürede olsa Türkçe ve Türkiye rüzgari esti, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Haber-Yorum: Hülya Sancak/ Gelsenkirchen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu