Haberler

TGB Köln`den anlamlı yürüyüş

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 2. Hava Kuvveti Komutanlığı bahçesinde, gönderdeki (bayrak direği) Türk bayrağının indirilmesi,  Almanya'nın Köln şehrinde Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Köln tarafından protesto edildi.

TGB Köln, öncü oldu

Bayrağa sahip çık yürüyüşü Köln Ebertplatz'dan başladı. Çok sayıda vatandaş, sloganlar eşliğinde ünlü Dom Kilisesi önüne doğru yürüdü.

Yürüyüş sırasında, Köln Polisi yoğun güvenlik önlemi alırken, vatandaşlar sık sık '' Kahrolsun PKK, kahrolsun Amerika '' , '' Mustafa Kemal'in askerleriyiz '' şeklinde sloganlar attılar. Köln merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşe çevredeki vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Yürüyüşü izleyen bazı vatandaşlar, yürüyüşü gerçekleştirenleri alkışlayarak destek verdiler.

Dom Kilisesi önünde önce İstiklal Marşı okundu, daha sonra da TGB Köln Başkanı Can Burak Naz,  basın açıklamasını okudu. Can Burak Naz, bayrağa yapılan saldırıyı kınayarak, Türk gençliğinin bayrağına sahip çıktığını belirtti.

Milli bütünlüğümüzü kimse bozamaz

TGB Köln Başkanı Can Burak Naz ''Bizim bayrağımız, bugün Emperyalist Batı devletlerinin kirli oyunlarına gelen, eli kanlı teröristlerin icat ettikleri bayraklar gibi her hangi bir bez parçası değildir! Türk Bayrağı, Cumhuriyetimizin ve Yüce Türk Ulusumuzun sembolüdür. Bu bayrağın her zerresi şehit kanıyla bezenmiş bağımsızlığımızın işareti olan asırlardır Emperyalizmin karşıtı olan bayrağımızdır. Türk Bayrağı, dostluğun ve kardeşliğin simgesidir. Bilinmelidir ki, Türk Bayrağına yapılan her saldırı, Türk ulusuna yapılmış bir saldırıdır. Bütün dünya şundan emin olsun. Milli bütünlüğümüzü ve kardeşliğimizi Hiç bir güç yıkamayacaktır.  Ne Mutlu Türküm Diyene '' dedi.

Protesto yürüyüşü Köln Dom Kilisesi önünde, olaysız sona erdi.

Lice'de ne olmuştu?

Çatışmada ölen Ramazan Baran'n cenazesi, Bağlar ilçesi Yeniköy Mezarlığı'na götürüldü. Cenazenin taşınması sırasında yüzleri kapalı bir grup, 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nın bahçesinin telle örülü duvarından atlayarak direğe takılı bulunan Türk bayrağını indirmişti. Yüzlerce kişinin katıldığı cenaze törenin ardından bir grup, kepenklerin kapalı olduğu merkez Bağlar ilçesinde Göçmenler Caddesi üzerinde barikatlar kurup, yolu trafiğe kapamışttı. Göstericilere, müdahale eden polislere molotof kokteyl, taş ve havai fişek atılmış, polis de göstericilere gaz ve su ile karşılık vermişti..

Mustafa Tığlı/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu