Haberler

TD-Plattform`dan T.C. Berlin Büyükelçiliği`nde resepsiyon


2005 yılında  Almanya`nın Köln şehrinde kurulan  Türk Alman Akademisyenler Derneği (TD-Plattform e.V.),  bu sene Izmir’e düzenlediği gezinin ardından kültür gezisi kapsamında  5 aralıkta da TC. Berlin Büyükelciliği rezidansında  yılsonu münasebetiye özel bir resepsiyon düzenledi.

Resepsiyonda konuşan T.C.Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Bavyera Hiristiyan Sosyal Demokrat Partisi CSU’nun evde zorunlu Almanca konuşma talebini eleştirdi. Resepsiyonda geçen kasım ayında Offenbach`ta medeni cesaretinin kurbanı olan üniversite öğrencisi Tuğçe Albayrak da anıldı.

Almanya’nın Regensburg, Münih, Stuttgart, Kassel, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Essen, Dortmund, Wuppertal, Bremen, Hamburg ve Berlin gibi değişik eyalet ve kentlerden  öğrenci ve akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği gezi TD-Plattform’un Berlin temsilciliği öncülüğünde organize edildi. Yaklaşık 300 özel misafirin katıldığı geceye evsahibi ve konuşmacı olarak T.C. Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Federal Almanya İçişleri Bakanlığı Bölüm Başkanı Norbert Seitz, Federal Almanya Parlamentosun‘dan Türk kökenli Milletvekilleri Cansel Kızıltepe (SPD), Gülistan Yüksel (SPD), Cemile Giousouf (CDU), Azize Tank‘ın (Linke) yanısıra Almanya Eski Federal Milletvekili Prof.Dr. Hakkı Keskin,  Azerbaycan Meclisi Milletvekili Prof. Dr. Musa Kasımlı, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) Genel Müdürü Suat Bakır, Istanbul-Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan,  T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, T.C. Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer, T.C.Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, STK yöneticileri, işadamları  ve TD-Plattform üyeleri hazır bulundu.

Büyükelçiden Türkçe konuşma

Keman düeti ile başlayan resepsiyonda açılış konuşması yapan T.C. Berlin Büyükelcisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, CSU’nun aile içinde Almanca konuşma zorunluluğu talebini eleştirerek konuşmasını Türkçe yaptı. Büyükelçilik kapılarının artık eğitim, gençlik ve sağlık alanlardaki konulara da açık tuttuğunu ifade eden Karslıoğlu, TD-Plattform‘un resepsiyon misafirlerini seneye yine  rezidansda ağırlayabileceklerini  söyledi.

Karslıoğlu, CSU’nun toplumun gerçeklerini gözardı ettigini vurgulayarak,  dil çeşitliliğinin sonucu farklı bir toplum yapısına gidildiğini belirtti ve aynı zamanda da sivil  inisiyatif alarak cesaretinden dolayı genç yaşta şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden Tuğçe Albayrak için taziye dileklerini tekrarladı.

Federal Almanya İçişleri Bakanlığı Bölüm Başkanı Norbert Seitz, TD-Plattform’un kurum olarak toplumsal rolünün önemini vurgularken, Federal Meclis Milletvekili Cansel Kızıltepe de çifte vatandaşlık konusunda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Ortak hareket etme zorunluluğumuz var

TD-Plattform e.V Yönetim Kurulu Başkanı Caner Aver de  konuşmasında TD Plattform’un  hizmet ve başarılarını anlattı.  Aver, “İkinci ve üçüncü nesil göçmenlerin uyum değil, sosyal/toplumsal kaynaklara erişimde ortak hareket etme  zorunluluğu var. Onun için kendi tarzı ve alanında Almanya‘nın en büyük bağımsız STK`sı olarak projeler üretip önlemler aldığımız  ’Eğitim Gelişimi’, ‘İstihdam’  ve ‘Siyasi Katılım‘’da oluşan üç temel konuda girişim başlatıp, kamuoyu oluşturarak aktif bir şekilde söz sahibi  olmayı arzuluyoruz. Siyasi ve dini alandaki özgürlüğümüz sayesinde herkese,  göçmen  ve yerlilerin katılımlarına örnek olarak ortak hareket etme sürecini şekillendirme imkanı sağlıyoruz. Bremen, Frankfurt, Kassel, Bielefeld, Stuttgart ve KRV’daki şehirlerindeki bölge temsilcilerimiz sayesinde resepsiyonumuza 80`den fazla TD-Plattform üyesi ve dostu ile katılma imkanımız oldu. Şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımın da adına emeği geçen  herkese ve sponsorlarımıza da çok teşekkür ederim. Çalışmalarımızı güçlendirmek için ileride tekrar üyelerimizi, dostlarımızı ve ortaklarımızı başkent Berlin‘de özel resepsiyona davet edecegiz” dedi.

Resepsiyonun son bölümünde sanatçı Petra Nachtmanova Türkçe şarkılarıyla geceye renk kattı.

Levent Taşkıran/ Köln

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu