Haberler

Duisburg Wanheimerort’ta gençlerden diyalog örneği

Duisburg Protestan Kilisesi konformasyon öğrencileri DİTİB Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camisi’ni ziyaret edip, dinlerarası diyalog ve küresel boyutta güncel konuları ele aldılar.

Protestan kilisesi rahibi Faust öncülüğünde gelen 40 kişilik gurup, DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camisi din görevlisi Mustafa Uygun dernek başkan yardımcısı Döne Mavi ve yönetim kurulu üyesi Cemil Kuran tarafından karşılandılar.

Önyargımız yok

Protestan dini öğrenimi alan konformasyon öğrencileri İslam dinini tanımak amacıyla Ayasofya Camisi’nde mescidi gezip din görevlisi Mustafa Uygun`dan bilgi aldılar. İslam tarihi, gelenekleri, dinlerarası benzerlikler ve ayrılıklar hakkında da bilgi alan ve çeşitli ödevler vasıtasıyla araştırma yapan gençler, Ayasofya Camisi ziyaretinden memnun olduklarını belirterek, birçok Müslüman Türk arakadaşlarının olduğunu, bundan dolayı İslam’ın kendileri için yabancı bir fenomen olmadığını ve herhangi bir önyargı taşımadıklarını, aksine İslam ve Müslümanlarla ilgili genelde olumlu imgelere sahip olduklarını ifade ettiler.

Müslümanlarla diyalog içinde olmak istiyoruz

Gurup adına konuşan rahip Faust: ‘Ülkemizde maalesef Müslümanlarla ilgili olumsuz bir algı var. Biz,dünyada olup bitenlere rağmen Müslüman komuşularımız ve vatandaşlarımızla diyalog ve işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bu bakımdan kendi konumunda örnek durumda olan DİTİB Duisburg Ayasofya Camisi’ni ziyaret etmekten mutlu olduk. Hem din görevlisi, hem de dernek yönetimine göstermiş oldukları  misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyoruz’ dedi.


Din görevlisi Mustafa Uygun ise Almanca olarak gençlere hitap ettikten sonra ‘Cemiyet ve birey olarak dinimizi en iyi yaşama, öğretme ve temsil etme durumundayız. Dinlerarası diylaog ve eğitim çalışmalarımız uyum içinde devam ediyor. Bunun sonuçlarını da olumlu manada alıyoruz. Eğitim çalışmalarımız, sosyal ve kültürel çalışmalarımız aynı kalite ve yoğunlukla devam edecek’ dedi.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu