Haberler

Süheyl Batum ile Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

Almanya`nın Krefeld şehrinde faaliyet gösteren EKİN (Eğitim, Kültür ve Entegrasyon) Derneği`nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı`nı Tönisvorst`ta Majestät Salonu`nda kutladı. 

Programın müzikal bölümünü Şef Emin İzgialp yönetimide Ekin Derneği TSM Korosu, saz sanatçıları, Türkiye`den TSM solisti Tuğçe Pala ve Çellist Dilek Yüzlüer`in renklendirdiği etkinliğin Türkiye`den konuşmacı olarak daveti edilen konuğu CHP Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Süheyl Batum`du.

Şehitler ve gaziler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan etkinlikte, Krefeld Ekin Derneği`nden Özlem Ger ve Esengül Demir, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemini “kadın” gözüyle anlattıkları birer sunum yaptılar. 

Sanal muhalefet devri bitti

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemini anlatan bir video gösteriminden sonra, Ekin Derneği Başkanı Dr. Erol Alkanoğlu, Ak Parti hükümetini ve muhalefeti de kapsayan eleştirel bir konuşma yaptı.

Sanal eylemlerden öte cumhuriyeti korumak için mücadele etmeliyiz diyen Alkanoğlu, “Oturduğumuz yerden ahkam kesme devri geçmiştir. Atatürk Cumhuriyeti ilkeleri için mücadele etme vakti. Şehitlerimizi, gazilerimizi Atatürk`ü, Gezi`de hayatını kaybedenleri saygı ve sevgi ile anıyoruz, iyi ki varsınız” sözleriyle konuşmasını bitirdi. 

Erol Alkanoğlu`nun konuşmasının ardından, geceye özel olarak davet edilen Prof.Dr Sühey Batum bir konuşma yaptı. Batum Türkiye`nin sıcak gündemini ve Cumhuriyet Halk Partisi`ndeki son gelişmeleri, istifaları değerlendirdi. (Süheyl Batum`la özel söyleyişiyi daha sonra yayınlayacağım.)

Konuşmaların ardından servis edilen yemeklerden sonra,  şef Emin İzgialp yönetimindeki Ekin Derneği Korosu ve Türkiye`den Tuğçe Pala birbirinden güzel TSM şarkılarıyla davetlilere mükemmel bir akşam yaşattılar.

Hülya Sancak/ Krefeld

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu