Haberler

Steinfurt DİTİB Yeni Cami yeni binasında

Münster bölgesinde faaliyet gösteren Steinfurt DİTİB Yeni Cami daha önce kiralık bir binada hizmet vermekteyken eski bir marketi satın alarak camiye dönüştürdü.

Yeni binada gerçekleştirilen açılışa T.C. Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Steinfurt Belediye Başkanı Andreas Hoge, Münster Din Hizmetleri Ataşesi Yunus Yüksel, kilise temsilcileri Meyer-Wirsching ve Markus Dördelmann, bölge dernek din görevlileri, dernek başkanları ile çok sayıda Alman ve Türk misafir katıldı.

Steinfurt Bel. Bsk. Andreas HogeProgram, 24.03.2015 tarihinde Almanya havayolu şirketi Lufthansa’ya ait Germanwings Havayolları`nın Barcelona’dan Düsseldorf’a giderken Fransa’nın güneyinde düşen yolcu uçağında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Yapılan konuşmalarda ev sahibi dernek başkanı Hasan Kolukısa katılımcılara teşekkür ederken, Münster Eyalet Birliği Başkanı Veli Fırtına da konuşmasında kardeşlik duygusuna değindi.

Protestan ve Katolik kiliseleri adına konuşan temsilciler ise bu caminin açılışından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, hangi dine mensup olursa olsun insanların bu mabed yerlerini ziyaret etmelerini istediklerini ifade ettiler.

Kültürlerin ve insanların kaynaşmasına vesile

Steinfurt Belediye Başkanı Andreas Hoge yaptığı konuşmada, Steinfurt şehrinde çeşitli millet ve dinlere mensup insanların olduğunu, bunların huzur ve barış ortamında yaşadığını, DİTİB Yeni Cami`nin açılışının şehire farklı bir hava kattığını, bu caminin insanların ve kültürlerin kaynaşmasına vesile olduğunu belirterek, emeği geçenlere, dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Münster Din Hizmetleri Ataşesi Yunus Yüksel yaptığı konuşmada böyle bir yerin açılması Steinfurt şehrimizde birlik ve beraberlik duygusunun gelişmesine katkı sağladı. Nasılki biz buralarda camilerimizi açıp, ibadetlerimizi yapabiliyorsak Anadoluda da kiliselerin özgürlük içinde çanlarını çalarak ibadetlerini yapabildiklerini ifade etti.

Hizmetler gönüllülük esasına dayanıyor

T.C. Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer yaptığı konuşmada, buraya gelen ilk neslin çektiği sıkıntılardan bahsederek, Almanya`daki Türk toplumunun ibadetlerini huzur içerisinde yerine getirebileceği bu tür güzel mekanların inşa edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu hizmetin bir gönüllülük esasına dayandığını, bundan dolayı bu mekanların çok daha fazla değer ve mana ifade ettiğini dile getirdi.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu da yaptığı konuşmada, caminin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, camilin yapılışında emeği geçenlere teşekkür etti. Aşıkoğlu, 50 ve 60`lı yıllarda Almanya`ya gelen ilk neslin kendi evlerini, yurtlarını inşa etmeden önce, gayretle ve imanla camileri ve dernekleri inşa ettiklerini, ikinci neslin bunu bir adım daha ileri götürdüğünü, şimdi üçüncü neslin ise bu camileri daha ileri götürmeye ve yeniden inşa etmeye çalıştıklarını belirtti.

Yeni nesiller daha ileri taşıyacak

Camilerin, çocuklarımız için kendi dinlerini öğrenme yolunda büyük bir imkan olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, camilerin müslüman kardeşlerimizin bir araya gelerek dertlerini, sıkıntılarını konuştukları bir yer olduğunu, şu ana kadar bu camilerimizin inşasını yapan ecdadımızın bu camileri yeni nesillere armağan edeceğini, yeni neslinde bunları daha ileri götüreceğini ifade ederek, tüm emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Steinfurt DİTİB Yeni Cami Dernek Başkanı Hasan Kolukısa`ya DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu tarafından bir plaket, Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer`e de teşekkür belgesi takdim edildi.

Program ney taksimi ve sema gösterisinin ardından, dua, kurdela kesimi, cami ziyaretiyle son buldu.

Muhabirce/ Steinfurt

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu