Haberler

Soykırıma sessiz yürüyüş

Ermeni soykırımı iddialarına karşı Almanya'da yaptığı çalışmalarla tanınan Dr. Ali Söylemezoğlu inisiyatifinde, Kuze Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Başbakanlık binası önünde bir sessiz yürüyüş düzenlendi.

Almanya'nın Düsseldorf kentindeki parlamento binası önünde buluşan grup başbakanlık binası önüne yürüyerek burada toplandı. Ellerine yaklaşık 8000 imzadan oluşan dilekçelerin bir bölümünü alarak bir çember oluşturan grup önünde basın açıklamasını yapan Dr. Ali Söylemezoğlu, "NRW'deki pek çok okulda, 'Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uyguladı' iddiası ders olarak anlatılıyor. 2011 yılında buna tepki göstermiş ve bu konuyu, belgelerle birlikte her iki taraftan uzmanların bir araya gelerek incelemesini talep etmiştik" dedi.

Ayrıca 8000 imza toplayarak NRW Eyalet Başbakanı Hannelore Kraft'a teslim ettiklerini de belirten Söylemezoğlu, kendilerine cevap verileceğinin bildirilmesine rağmen, bugüne kadar bir cevap alamadıklarını ifade etti.

Peşini bırakmayız

Konunun takipçisi olduklarını göstermek için böyle küçük çaplı bir eylem yaptıklarını belirten Dr. Ali Söylemezoğlu "Konuyu diğer partilere de bildireceğiz. Tarihin, tek yanlı bilgilere dayanarak değil de, hep birlikte belgelerle ve objektif bir biçimde anlatılmasını istiyoruz. Amacımız sayın başbakana, soykırım iddialarının ders olarak anlatılması konusunun takipçisi olduğumuzu hatırlatmak ve bize vaadettiği yazılı cevabı vermesini sağlamak. Biz monolog değil diyalog istiyoruz" dedi. Grup açıklama sonrası sessizce dağıldı.

Hülya Sancak- Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu