Haberler

Şahıs propagandası değil, oy kullan çağrısı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Köln şehrinde düzenlediği basın toplantısında, yurt dışında yaşayan vatandaşlara 10 ağustosta yapılacak cumhurbaşkanı seçimine katılma çağrısı yaptı.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Köksal Kuş,  Genel Başkan Yardımcısı ve Medya Birim Başkanı Dursun Döngel'in katıldığı toplantıda Süleyman Çelik, UETD'nin seçim gününe kadar vatandaşları bilgilendireceğini söyledi.

Randevu sistemi ve sandık noktaları

Randevu sisteminin zorluklarına rağmen vatandaşların seçime katılmaları gerektiğinin altını çizen Çelik, bu seçimin gelecek için büyük önem taşıdığını vurguladı. Süleyman Çeliğin konuşmasından satır başları:

Seçime katılım projeleri geliştirdik

"UETD olarak son 2 yılda seçimlerde siyasi katılımı geliştirme adına projeler geliştirdik ve programlar düzenledik. 2010 yılında aylar süren bir çalışma sonunda bulunduğumuz yerlerden oy verebilme imkanı oluşturulması için bütün siyasi partileri gezdik. Bir ilk olduğu için zorluklarla karşılaşıyoruz. Bugüne kadar oy kullanamamış bir toplum ilk defa sandıkla buluşacak."

7 noktada oy verilecek

Almanya için 7 noktada oy verme imkanımız var. Almanya gibi Türk nüfusunun yoğun yaşadığı bir ülkede, 7 noktada oy kullanmak çok zor bir olay. Çünkü 1 milyon 380 bin 960 seçmen var.  Almanya'da sadece KRV eyaletinde 500 bine yakın seçmenimiz var. Bu insanların 7 noktada oy vermeleri çok çok zor olacak. Bizi sevindiren olay, Türkiye sınır kapılarında, havaalanlarında izin sırasında oy kullanma imkanın olması. Nasıl bundan önceki seçimlerde, seçime katılım çalışması yaptıysak şimdi de bu çalışmayı cumhurbaşkanı seçimi için de yapıyoruz.

Tanıtım broşürleri edinin

İftar ve sahur programları ve gün içerisinde de bir çok cemiyet ve esnafımızı ziyaret ediyoruz. Böylece vatandaşların bilinçlenmesini sağlıyoruz. Vatandaşlarımız ne yazık ki seçim konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Biz, UETD olarak bunu anlatan tanıtım broşürleri dağıtıyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması lazım. Seçimlerde belirlenen randevu sistemi, vatandaşlarımızı zor duruma sokuyor. Biz bunu belirtmiştik. Fakat ilgili merciler tarafından karar verilmiş. Bunun için çözüm yolunu sunduk. Bu talebimiz gerçekleşmedi. Bundan sonrası önemli.''

Şahıs değil oy verme propagandası yapıyoruz

Bu seçim bizim için çok önemli çünkü biz bir sivil toplum kurluşuyuz elbetteki bizim de kalbimizde  cumhurbaşkanı olmasını istediğimiz bir şahsiyet vardır, bunu  inkar etmiyoruz ama biz bunun propagandasını yapmaktansa oy vermenin propagandasını yapıyoruz. Çünkü biz yurtdışında yasayan Türkler olarak pasif katılımcıyız.

Türkiye'nin çözebileceği sorunlar var

2 milyon 800 bin seçmenimiz var. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin çözebileceği bir sürü problemimiz var.  Örnegin 4 .kuşak, askerlik yapmamak için Türk vatandaslığından çıkmak istiyor. Bunu kimse dinlemiyor. Şunu söylemek istiyorum. Katılım ne kadar yüksek olursa seçilme hakkını da alabiliriz. Katılım zayıf düşerse seçilme hakkını da talep etmenin bir mantığı yoktur, kapılar yüzümüze kapanabilir. O yüzden seçime katılım hayati önem taşıyor" diyerek seçimde oy kullanılması çağrısını yineledi.

"Katılımın gerçekleşmesi için UETD olarak çalışmalarımızı seçim gününe kadar sürdüreceğiz'' diyen Süleyman Çelik, yurt dışında sandık kurulacak noktaların Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi internet sitesinden öğrenebilineceğinide ifade ederek, vatandaşların aynı site üzerinden seçmen sorgulaması yapabileceğini de söyledi.

Mustafa Tığlı-Hülya Sancak/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu